Avrupa Birliği ülkelerinin bilişim teknolojilerini kullanma etkinliklerinin araştırılması: Bir veri zarflama analizi uygulaması
Research of European Union countries' efficiency of utilization from information technology: A data envelopment analysis application
  1. Tez No: 355565
  2. Yazar: KAMİL ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVRİYE GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bilişim Teknolojileri, eğitim, sağlık, alışveriş ve eğlence gibi birçok alanında gün geçtikçe önemini artırmaktadır. Gelişen ve hızlanan hayat şartlarında, bireylerin Bilişim Teknolojilerini en etkin şekilde kullanmaları gerekmektedir. Bu çalışmada, Bilişim Teknolojileri'nin AB üyesi 28 ülke, üyeliğe aday ülkelerden biri olan İzlanda ve AB üyesi olmayan Norveç ile birlikte toplam 30 ülke tarafından ne kadar etkin kullanıldığı VZA ile araştırılmıştır. Gelişmişlik düzeylerinin göstergesi olan veriler girdi olarak ve bilişim teknolojilerini kullanma düzeylerinin göstergesi olan veriler ise çıktı olarak belirlenmiştir. Analiz, çıktı yönelimli (output oriented) CCR ve BCC modelleri ile yapılmıştır. Modellerde ülkelerin 2007, 2010 ve 2011 yıllarına ait verileri kullanılmış ve MaxDEA6.0 paket programı ile çözülmüş, sonuçlar yorumlanmıştır. Yapılan çalışmaya göre, Danimarka, Estonya, İzlanda, Letonya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Polonya, Slovakya ve Birleşik Krallık tüm analizlerde etkin çıkmıştır. Çek Cumhuriyeti, Fransa, Yunanistan, İtalya, Slovenya, Litvanya, Avusturya ve Portekiz yapılan hiçbir analizde etkin çıkmamıştır. Belçika, Bulgaristan, Kıbrıs, Finlandiya, İsviçre, İspanya, Hırvatistan, Almanya, Macaristan, İrlanda, Malta ve Romanya ise bazı analizlerde etkin çıkarken bazılarında etkin çıkmamıştır. Etkin çıkmayan ülkelerin hemen hemen hepsinin her geçen yıl etkinlik skorlarını artırdıkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Information Technologies become more important gradually in every aspect of life, like education, health, marketing and entertaintment. People need to use it most effectively in advancing and accelerating life conditions. In this study, efficiency level of information technologies usage by 30 countries which consist of 28 EU member states, plus one candidate for membership (Iceland) and a non-member state (Norway), was measured with DEA the indicators of level of development are stated as inputs and indicators of utilization level of it are stated as outputs. The analysis was made with output oriented CCR and BCC models. In the models 2007,2010 and 2011 data of countries were used and solved with MaxDEA 6.0 packaged software and results were interpreted. According to our research Denmark, Estonia, Iceland, Latvia, Luxembourg, Netherlands, Norway, Poland, Slovakia and United Kingdom have been effective in all analysis. Czech Republic, France, Greece, Italy, Slovenia, Lithuania, Austria and Portugal haven't been effective. Belgium, Bulgaria, Cyprus, Finland, Switzerland, Spain, Croatia, Germany, Hungary, Ireland, Malta and Romania have been effective in some analysis and ineffective in some analysis. Almost all ineffective countries have increased their efficiency scores every passing years.