Konya organize sanayi bölgesi arıtma çamurlarının ağır metaller açısından incelenmesi ve değerlendirilmesi
Heavy metals evaluation of Konya organized industrial area sewage sludge
- Tez No: 355586
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SENAR AYDIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada Konya Organize Sanayi Bölgesi (KOS) Atıksu Arıtma Tesisinde oluşan çamurun ağır metal içeriği tespit edilmiş ve kullanılabilirliği değerlendirilmiştir. Ayrıca çamur örneklerinin fiziko-kimyasal analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, arıtma tesisinin dekantör çıkışından Ağustos 2011'den itibaren Temmuz 2012'ye kadar bir yıl süre ile ayda bir kez çamur numunesi alınmış ve numunelerin fiziko-kimyasal özellikleri ve ağır metal (Cd, Cr, Cu, Ni, Pb, Zn, Hg) miktarı belirlenmiştir. Çamur örneklerinin pH değeri 7.62-8.17, elektriksel iletkenlik değeri 1277-3550 µS/cm, kuru madde değeri %18.29-32.38, uçucu katı madde değeri (organik madde) %25.69-57.34, kimyasal oksijen ihtiyacı değeri 412->1500 mg/L, toplam organik karbon değeri 216->800 mg/L aralığında tespit edilmiştir. Çamur örneklerinin ağır metal içeriği Cd için 1.45-5.97 mg/kg kuru madde (mg/kg.km), Cr için 329.73-2801.04 mg/kg.km, Cu için 54.76-1094.36 mg/kg.km, Ni için 6.94-165.96 mg/kg.km, Pb için 41.89-90.68 mg/kg.km, Zn için 2968.56-21855.93 mg/kg.km, Hg için 51.613-267.501 µg/kg.km aralığında tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar Evsel ve Kentsel Arıtma Çamurlarının Toprakta Kullanılmasına Dair Yönetmelik ve Avrupa Birliğinin arıtma çamurlarının kullanılması ile ilgili yönetmeliğine göre değerlendirildiğinde arıtma çamuru örneklerinde tespit edilen Cd, Ni, Pb, Hg değerlerinin tüm çamur örnekleri için sınır değerleri aşmadığı, Cr miktarının Nisan, Mayıs Temmuz ayları hariç diğer aylarda sınır değerleri aştığı, Cu miktarının Aralık ayında sınır değerleri aştığı, Zn miktarının ise tüm çamur örneklerinde sınır değerleri aştığı, pH değerlerinin tüm çamur örneklerinde sınır değerleri arasında olduğu, organik madde içeriklerinin ise Ağustos, Eylül, Nisan ve Temmuz ayları hariç diğer aylarda minimum sınır değeri sağladığı tespit edilmiştir. Yüksek çıktığı tespit edilen Cr'nin KOS'ta yer alan kağıt, petrol, kimya ve metal sanayi sektörü işletmelerinin atıksu deşarjları olabileceği, Cu'nun KOS'ta yer alan metal sanayi sektörü işletmelerinin bir veya bir kaçının kontrolsüz deşarj yapmış olabileceği, Zn'nin KOS'ta yer alan petrol, metal ve kimya sanayi sektörü işletmelerinin atıksu deşarjlarından kaynaklanabileceği düşünülmüştür. KOS'un karışık endüstrilerden oluşması, bazı işletmelerin kesikli deşarj yapmaları, düşük çıktığı belirlenen aylarda numune almadan önce tesise gelen endüstriyel karakterli atıksu miktarının evsel karakterli atıksu miktarına nazaran daha fazla olabileceği, bu nedenle ilgili aylarda organik madde değerlerinin limit değerlerin altında çıktığı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, heavy metal content of Konya Organized Industrial Zone Wastewater Treatment Plant's sludges has been determined and evaluated in the means of reuse availability. Also, physico-chemical analysis were carried out. For this purpose, sludge samples were taken in outlet decanter of the treatment plant once a month for a period of one year from August 2011 to July 2012 and samples were determined physico-chemical properties, amount of heavy metals (Cd, Cr, Cu, Ni, Pb, Zn, Hg) percentage effect. pH 7.62-8.17, electrical conductive value 1277-3550 µS/cm, dry matter value %18.29-32.38, organic matter value %25.69-57.34, chemical oxygen demand value 412->1500mg/L, total organic carbon value 216->800 mg/L range were measured in sludge samples. Heavy metal content of sludge samples, 1.45-5.97 mg/kg.km for Cd, 6.94-165.96 mg/kg.km for Ni, 41.89-90.68 mg/kg.km for Pb, 2968.56-21855.93 mg/kg.km for Zn, 51.613-267.501 µg/kg.km for Hg ranges were determined. Obtained result according to evaluation Uses of Domestic and Urban Sewage Sludge on Soil Regulation and European Union Directive on the use of sewage sludge identified Cd, Ni, Pb, Hg values did not exceed the limit values for all sludge samples, the amount of Cr in April, May, July except in the other months exceeded the limit values, the amount of Cu exceed in December, the amount of Zn were determined exceeded the limit values. The source of chromium detected in high concentration is considered to be originated from paper, petroleum, chemical and metal industry wastewater discharges found in Konya Organized Industrial Zone. The source of copper is considered to be an uncontrolled discharge of one or a few metal industries located in Konya Organized Industrial Zone. The source of the zinc is thought to be derived from the oil, metal and chemical industry wastewater discharge found in Konya Organized Industrial Zone. In some months, volatile solids (organic matter) values were thought to be below the limit values Konya Organized Industrial Zone because of the mixed industries, due to intermittent discharge of some industries, some times the amount of industrial wastewater was higher than the amount of domestic wastewater.