Dicle nehri'nin (Türkiye) böcek (ınsecta) larvaları üzerine bir araştırma
An investigaion on the insecta larvae of the Tigris river (Turkey)
- Tez No: 355593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL BEKLEYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Şubat 2008-Ocak 2009 tarihleri arasında Dicle Nehri`nin yedi istasyonunda yapılan bu çalışmada, Trichoptera?dan 1, Ephemeroptera?dan 3 ve Diptera?dan 24 olmak üzere toplam 28 takson tespit edilmiştir. Bunlardan Orthocladius (Euorthocladius) rivicola Türkiye faunası için yeni kayıttır. Ayrıca Dicle Nehri?nin Psychomyia larvasının tanımlaması yapılmıştır. Dicle Nehri?nin Insecta faunasında Chironomidae familyası, 21 taksonla en baskın grubu oluşturmuş ve aynı zamanda üç alt familya ile temsil edilmiştir: Tanypodinae (2 takson), Orthocladiinae (16 takson) ve Chironominae (6 takson). Çalışma periyodu boyunca Cricotopus bicinctus, lokal ve aylık dağılışta en yaygın tür olurken onu Caenis macrura, Orthocladius (O.) sp.2 ve Orthocladius (S.) sp. taksonları izlemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study carried out from the seven stations of the Tigris River basin between February 2008 and January 2009, a total of 28 taxa have been determined: 1 taxon of Trichoptera, 3 taxa of Ephemeroptera and 24 taxa of Diptera. One of these species, Orthocladius (Euorthocladius) rivicola, is new record for the Turkish fauna. Additionally, Psychomyia larvae of the Tigris River was also identified here. In the Insecta fauna of Tigris River, Family Chironomidae was dominant group with 21 taxa, and represented with three subfamily, Tanypodinae (2 taxa), Orthocladiinae (16 taxa), Chironominae (6 taxa). During the study period, Cricotopus bicinctus was found the most common and widespread species in spatial and temporal distribution, followed by Caenis macrura, Orthocladius (O.) sp.2 and Orthocladius (S.) sp.