Albuminin D2O çözeltilerinin Mn (II) varlığında ve yokluğunda 400 MHz NMR ile incelenmesi
Study of D2O solutions of albumin by 400 MHz NMR in the presence of and absence of Mn (II)
- Tez No: 355594
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLTEN KAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Mn (??) varlığında ve yokluğunda albüminin H2O çözeltilerinin 1/T1 ve 1/T2 değerleri önceki çalışmalarda ayrıntılı incelenmiştir. D2O çözeltileri de tamamlayıcı deneyler için kullanılmıştır. Ancak bu çalışmalar daha çok düşük frekanslarda gerçekleştirilmiştir. Bu nedenle Mn (??) iyonu içeren albuminin D2O çözeltilerinin 1/T1 ve 1/T2 değerlerini 400 MHz?de incelemek bir yenilik olacaktır. Bu çalışmalarda D2O ve 0.1 H2O /0.9 D2O çözeltilerinin 1/T1 ve 1/T2 oranları; a) Albümin ve iyon eklenmeksizin, b) Sabit albümin varlığında iyon konsantrasyonuna karşı, c) Sabit iyon konsantrasyonu için, protein konsantrasyonuna karşı incelenmiştir. Deneyler Bruker Avance 400 MHz NMR kullanılarak yapılmıştır. T1 için Inversıon Recovery (180-?-90) puls adımı ve T2 için Carr-Purcell-Meiboom-Gill puls adımı kullanılmıştır. Bu deneyler 25 °C `de gerçekleştirilmiştir. Bazı örneklerin 1/T1 ve 1/T2 oranları sıcaklığa karşı da ölçülmüştür. Deneyler otomatik sıcaklık kontrol birimi kullanılarak 20°C-40°C aralığındaki sıcaklıklar için gerçekleştirilmiştir. Tüm konsantrasyon deneylerinde 1/T1 ve 1/T2, konsantrasyonlarla lineer olarak artmaktadır. D2O çözeltisinin proton T2 rölaksivitesi, proton T2 rölaksivitesinden çarpıcı şekilde farklı olmaktadır. T2 rölaksivitesi H2O eklenmesi durumunda hafifçe azalmaktadır. Su eklendiğinde T1 mekanizması dipolar olmakla beraber; çok yüksek T2 rölaksiviteleri; T2?nin spin rotasyon yada başka mekanizmalarla oluştuğunu öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
1/T1 and 1/T2 values of H2O solutions of albumin were studied in the presence and absence of Mn(II) in the previous studies in detail. D2O solutions were also used for supplementary experiments. However, these studies were carried out rather at low frequencies. Thus, studying of 1/T1 and 1/T2 values of D2O solutions of albumin containing Mn(II) ions by 400 MHz will be a novelty. In the present studies, 1/T1 and 1/T2 ratios of D2O and 0.1 H2O/0.9 D2O solutions were investigated; a) Without addition of albumin and ion, b) With respect to ion concentration in the presence of constant albumin, c) With respect to protein concentration for constant ion concentration. The experiments were carried out by using Bruker Avance 400 MHz NMR. Inversion Recovery (180-?-90) pulse step were used for T1, whereas Carr-Purcell-Meiboom-Gill pulse step were used for T2. These experiments were carried out at 25 °C. 1/T1 and 1/T2 ratios of some samples were also measured in terms of temperature. The experiments were performed for temperature range of 20°C-40°C by using automatic temperature control unit. 1/T1 and 1/T2 values increase linearly with concentration increase in all concentration experiments. Proton T2 relaxivity of D2O solution is remarkable different from proton T2 relaxivity , which decreases slightly by the addition of H2O. Although T1 mechanism becomes dipolar by the addition of water, very high T2 relaxivity implies that T2 occurs by spin rotation or by other mechanism.