Kor içi yakıt yönetim kod sistemi geliştirilmesi
Development of in core fuel management code system
  1. Tez No: 355651
  2. Yazar: ERHAN ŞENLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOMBAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma bir boyutlu kor yakıt yükleme düzeni ve Almaraz II Nükleer Güç Santralinin yakıt yükleme düzeni esas alınarak, yakıt yükleme işlemindeki hesaplamaları anlamayı ve bunları kolaylaştırmayı hedefleyen altı farklı bilgisayar programından oluşmaktadır Üç program çözücü olarak yapılacak işlemler için hesaplamaları yapan ve hızlı sonuç vermesi istendiğinden FORTRAN programlama dilinde yazılmış, diğer üç program ise bu iki programa girdi dosyalarını oluşturmak için Python programlama dilinde yazılmış grafiksel kullanıcı arayüz programlarından oluşmaktadır.Hesaplama programları 1DNodal, RPM ve RPM-Genetik , grafiksel ara-yüz programları ise Py1DNodal, PyRPM ve PyRPM-Genetik tir. 1DNodal program paketi bir boyutlu kor yükleme düzeni esas alınarak hazırlanmıştır. Py1DNodal programı ise bu programa belirlenmiş yakıt tipleri arasından istenen yakıtların reactor koruna yerleştirilmesini sağlayan grafiksel kullanıcı arayüzü olarak tasarlanmıştır. RPM hesaplama programında yakıt düzeni,yanma oranları ve güç seviyeleri kullancı tarafından PyRPM programı kullanılarak tayin edilmesini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. RPM-Genetik hesaplama programında kullanıcı yakıt demetlerinin sayılarını ve genetik algoritma için gerekli parametreleri PyRPM-Genetik grafiksel ara-yüzü üzerinden girerek hesaplamayı yapacak şekilde tasarlanmıştır. Bütün programlar farklı girdiler kullanılarak test edilmiş ve son geliştirici tarafından gelişimine devam edebilecek şekilde sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of six different computer programs. These programs are based on one dimensional core loading pattern and fuel loading pattern of Almaraz II Nuclear Power Plant for easy understanding of core loading calculations. Three programs are solvers and they are coded in FORTRAN to acquire results quickly. (because of the language's fast solving capabilities) Remaining three programs are graphical user interface programs which were coded in Python programming language. Calculation programs are; 1DNodal, RPM and RPM-Genetic, graphical user interface programs are; Py1DNodal, PyRPM, PyRPM-Genetic. 1DNodal software is based on 1 dimensional core loading pattern. Py1DNodal software is a graphical user interface for loading pre-chosen fuel types as an input to the 1DNodal software. PyRPM code is for determination of fuel pattern, burn-up and power levels for RPM calculation software. PyRPM-Genetik graphical interface is designed for supplying number of fuel assemblies and required input parameters of genetic algorithm to RPM-Genetik software. All software has been tested with different inputs and all are open for further development.