Çapraz fotovoltaik mikro-evirgecin doğrudan sayısal sentez tekniğini kullanarak dspıc mikro denetleyici ile gerçekleştirilmesi
Dspic microcontroller based implementation of a flyback photovoltaic microinverter using direct digital synthesis
  1. Tez No: 355652
  2. Yazar: SERKAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ÇADIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada doğrudan sayısal sentez tekniğini kullanan dsPIC mikro denetliyici tabanlı bir fotovoltaik mikro-eviricinin tasarımı ve gerçekleştirilmesi anlatılmıştır. Çapraz FV mikro-evirici düşük maliyetli bir dsPIC mikro denetleyici devresi ile güç anahtarının görev çevrimi değişimlerini AA şebeke geriliminden doğrudan veya bağımsız çalışma durumu için güç frekansındaki referans bir sinüzoidal dalga şeklinden üreterek kontrol edilmektedir. Doğrudan Sayısal Sentez tekniğinin kullanılması ile faz saptama ve denetim özellikleri doğal olarak gerçekleşmektedir. Ayrıca şebeke bağlantılı FV sistemler için gerekli olan maksimum güç noktası izleyici algoritması, ve anti-adalama koruma özelliği de fazladan donanım kullanılmadan mikro denetleyici ile gerçekleştirilebilmektedir. Tasarımı ve benzetim çalışmaları yapılan çapraz eviricinin denetim özelliklerinin başarımını görmek amacı ile 150 W, 220-V / 50 Hz değerlerine sahip bir ilk örnek evirici gerçekleştirilmiş ve laboratuvar ortamında test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this paper, the design and implementation of a dsPIC microcontroller-based photovoltaic (PV) microinverter using direct digital synthesis technique has been presented. The flyback PV microinverter is controlled via a low-cost dsPIC microcontroller circuit, with the duty cycle variation of the power switch generated directly from the AC grid voltage, or from a reference sinusoidal waveform at power frequency in the case of standalone applications. The proposed scheme has the inherent voltage phase detection and control properties via the Direct Digital Synthesis technique adopted. Furthermore, the maximum power point tracking algorithm, and the anti-islanding protection feature required in gridconnected PV systems are easily implemented by the microcontroller, without the use of any extra hardware. The experimental results are obtained on a 150 W, 220-V/50 Hz prototype system verify the validity of the compact and low-cost dsPIC based flyback microinverter control scheme satisfactorily.