İki boyutta hedef izleme simülasyonu ve modellenmesi
Simulation and modelling of target tracking in two dimensions
  1. Tez No: 355677
  2. Yazar: BURAK MANAVOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzde pasif radarlar düşük maliyetleri, hedef izlemede gizli-izlenmesi zor hedeflere karşı sağladığı avantajlar ve karıştırma zorlulukları nedeniyle hava savunma sistemlerinde artan bir öneme sahiptir. Uygulamadaki zorluklarına rağmen sağladığı bu önemli avantajlar nedeniyle bu konuda pek çok araştırma geliştirme çalışması yapılmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında, pasif radar sistemlerinin tarihsel gelişimi, çeşitleri, geometrisi ve çalışma prensipleri incelenmiştir. Uygulamada ise FM ve televizyon gibi bantlarda yayın yapan bir verici ile değişik sayıda alıcılar kullanılarak Pasif Radar modellemesi yapılmış ve Kartezyen koordinatta iki boyutta oluşturulmuş farklı hedef hareket modelleri için hedef izleme algoritmaları geliştirilmiştir. Buna ek olarak çalışmanın daha gerçekçi olması için kargo ve savaş uçağı uçuşlarından elde edilen gerçek uçuş verileri kullanılarak bu uçakların hedef izleme işlemleri gerçekleştirilmiştir. Durum kestirimi için Doppler, yanca (azimut) açısı ve bistatik mesafe ölçümleri kullanılmış, alıcı sayısı ve ölçüm gürültüleri değiştirilerek hedef takibindeki başarım analiz edilmiştir. Hedef takibi başarım analizinde Monte Carlo simülasyonu, hedef durum kestirimi için ise Genişletilmiş Kalman Filtre (GKF) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, Passive Radars have increasing significance in air defence systems because of their low cost. They have important advantages against stealth targets and resistance to jamming. Despite its complexity in practice, a lot of research and development studies are still being done because of these significant advantages. In this thesis study, historical imrpovements, types, geometry and operation principle of passive radar is examined. In application Passive Radar modelling is developed by using a transmitter which radiates at FM and television bands and the returned signals are received by a number of different receivers, target tracking algorithm is developed for different two dimensional target motion models in Cartesian coordinate. Additionally to obtain more realistic work real data gathered from the flight of cargo and jet fighter aircrafts are used to track the targets Doppler, azimuth and bistatic range measurements are used for target's state estimation. Performance in target tracking is analysed with varying number of receivers and measurement noise in order to simulate ambient variables. The Monte Carlo simulation is used in target tracking performance analysis, while the usage of Extended Kalman Filter is preferred in target estimation.