Ukva kapsamında sosyal/örgütsel ağ analizi
Social/organizational network analysis within the scope nsdi
- Tez No: 355690
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Kamu kurumları, yerel yönetimler, özel sektör ve konumsal veri ile iş yapan bütün sektörler arasındaki gerek işlevsel gerekse fiziksel, belli hiyerarşiye göre işleyen işbirlikleri, sistemin üretkenliği ve verimliliği açısından son derece önemli bir dinamiktir. Kurumlar ya da bireyler arasındaki söz konusu işbirlikleri aslında önceden belirlenmiş kurallara bağlı olmayan gayri resmi ağlar aracılığı ile gerçekleşmektedir. Ağ analizinden yararlanarak, mevcut işbirlikleri ve iletişim ağları biçimsel olarak ortaya konulabilmekte ve bununla ilgili merkezilik, arasındalık, yoğunluk gibi özellikleri belirlenebilmektedir. Ulusal Konumsal Veri Altyapısı (UKVA) kurumlar arası işbirliğine dayalı olarak geliştirilen teknolojik bir ağdır. Bu altyapı ile ilgili hazırlıkların sürdüğü ülkemizde, konumsal veriyle iş yapan kurumların, UKVA?ya yönelik farkındalıkları ve algılanma biçimi, konumsal verinin kurumlar arasındaki paylaşımı veya dolaşımı ile ilgili somut bir gösterge olması için Uşak ili baz alınarak pilot bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, konumsal veri üreten kamu kurumları, yerel yönetimler, özel sektör ve konumsal veri ile iş yapan bütün sektörler arasındaki ilişki sosyal yönüyle incelenerek, kurumların farkında olmadıkları biçimde oluşturdukları ve belli bir kurala bağlı olmadan yürüttükleri birlikte çalışma sistemi ?sosyal ağlar? ile ilk kez ortaya konulmaya çalışılmıştır. Kurumlarla yüz yüze yapılan ankette yer alan sorular, ağ içindeki işbirlikleri, veri paylaşım potansiyeli, güvenilirlik ve karar alma süreçleri gibi farklı konulara ışık tutabilecek şekilde seçilerek, Uşak ilindeki mevcut işleyiş çok yönlü olarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. Elde edilen ağlar değerlendirilerek, UKVA ile ilgili ulusal boyutta yararlı olacağı ve yol gösterebileceği düşünülen önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Collabrations functioning (running)- either functionally or physically,according to a certain hierarchy between government agencies, local governments, the private sector and among all sectors who work with spatial data are extremely important dynamics in terms of productivity and efficiency of the system. Such cooperations between institutions or individuals occur by means of informal networks which are not connected to predetermined rules. Using network analysis, existing collaborations and communication networks can be delineated stylistically and related features such as centrality, betweenness and density can be determined National Spatial Data Infrastructure (NSDI) is a technological network developed on the basis of cooperation between agencies. Preparations for this infrastructure continue in our country and in order to get tangible data related with NSDI awareness and sensation style of agencies that use spatial data, sharing of spatial data between agencies, a pilot study was conducted on the basis of Uşak city. In this study, social aspect of relationship between the spatial data producing public institutions, local governments, private sector and all sectors working with spatial data was investigated. Operation system carried out by agencies whithout being connected particular rules was tried to be proven by means of ?social Networks?. Survey was conducted face-to-face with agencies and questions were chosen to shed light on issues such as“collaborations within the network”,“data sharing”potential, reliability, and“decision-making process”.İnthis way, it was aimed to exhibit present operation in Uşak city ambidextrously. The obtained networks were evaluated and, suggestions about NSDI thougt to be useful on the National extent and could show the way were made.