Konumsal veri sunumunda modern yaklaşım önerilerinin geliştirilmesi
Developing modern approach recommendations in spatial data dissemination
  1. Tez No: 841560
  2. Yazar: MUHAMMET EMRE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN CÖMERT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Konumsal veri sunumunda modern yaklaşım önerilerinin geliştirilmesi, günümüzde konumsal verinin paylaşım yöntemlerine bakıldığında son 20 yılda hiç değişiklik ve gelişim göstermemiş olması bakımından oldukça önemli bir konudur. Hiç şüphe yok ki, konumsal veri sunumu UKVA'dan bağımsız bir şekilde değerlendirilemez. Bu çalışma kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda, UKVA'da hedeflenen konumsal veri paylaşımı ortamının bir an önce hayata geçirilmesi için açık veri yaklaşımı ile tüm tarafların verilerini doğrudan kendi uygulama şemalarında paylaşılması önerildi ve açık veri yaklaşımına geçiş yapacak kamu kurum ve kuruluşları ve tüm paydaşlar için bir yol haritası oluşturuldu. Bu doğrultuda, konumsal verinin paylaşımında modern yaklaşımların neler olabileceği konusunda çalışmalar gerçekleştirildi. GraphQL, REST ve Bağlantılı Veri (BV) konuları, konumsal verinin sunumunda modern yaklaşımlar olarak belirlendi. GraphQL yaklaşımı ile konumsal veriler için etkin bir sorgulama ortamı oluşturulmasına katkı sağlayacaktır. Konumsal verinin REST yaklaşımıyla yayınlanması, genel web ortamı ile konumsal veri altyapıları arasındaki kullanılabilirlik sorununu çözme noktasında önemli bir katkı verdiği tespit edilmiştir. OGC'nin son dönemlerde konumsal veri sunumuna yönelik yayınladığı standartların, REST yaklaşımı ile hazırlanmış olması bu yaklaşımı doğrulamaktadır. Konumsal verinin sunumunda hedeflenmesi gereken nihai nokta, konumsal verinin BV olarak yayınlanmasıdır. Bir konumsal verinin BV olarak paylaşılması için mevcut yöntemler incelendi ve mevcut teknolojiler ışığında en ideal yöntemin Sanal Bilgi Çizgesi (Virtual Knowledge Graph - VKG) oluşturulması olarak belirlendi. Konumsal veri yayıncısının, OGC API standartları, GraphQL yaklaşımı ve VKG'yi aynı anda kullanarak konumsal veri yayınlama işlemlerini gerçekleştirmesi, UKVA'da baştan beri çözülmesi hedeflenen etkin veri paylaşım ortamının oluşturulması sorununu tamamıyla çözecektir. Sonuç olarak, doğrudan açık veri yaklaşımlarını hayata geçirilmesi ve konumsal verinin yayınlanmasında REST ve GraphQL yaklaşımların kullanılması ve bağlantılı veriye geçiş için VKG'nin oluşturulmasının hedeflenmesi, özellikle henüz bir UKVA'sı olmayan Türkiye gibi ülkeler için gidilmesi gereken yoldur.
Özet (Çeviri)
The development of modern approach suggestions in spatial data presentation is a very important issue since today's spatial data sharing methods have not changed or developed at all in the last 20 years. There is no doubt that spatial data presentation cannot be evaluated independently of NSDI. As a result of the studies carried out within the scope of this study, it was suggested that all parties share their data directly in their own application schemes with the open data approach in order to implement the spatial data sharing environment targeted in NSDI as soon as possible, and a path was created for public institutions and organizations and all stakeholders that will transition to the open data approach. map was created. In this direction, studies were carried out on what modern approaches could be in sharing spatial data. GraphQL, REST and Linked Data (BV) topics were identified as modern approaches to presenting spatial data. It will contribute to creating an effective query environment for spatial data with the GraphQL approach. The fact that the standards published by OGC recently for spatial data presentation were prepared with the REST approach confirms this approach. The final point that should be targeted in the presentation of spatial data is the publication of spatial data as BV. Existing methods for sharing spatial data as BV were examined and in the light of existing technologies, the most ideal method was determined to be the creation of a Virtual Knowledge Graph (VKG). The spatial data publisher's ability to publish spatial data using OGC API standards, GraphQL approach and VKG simultaneously will completely solve the problem of creating an effective data sharing environment, which was aimed to be solved in NSDI from the beginning. As a result, directly implementing open data approaches and using REST and GraphQL approaches in publishing spatial data and aiming to create a VKG for the transition to linked data is the way to go, especially for countries such as Turkey that do not yet have a NSDI.