Zeytin karasularının membran prosesleri ile arıtımında çözünmüş madde, basınç ve akı ilişkisinin araştırılması
To investigate the relationship of the dissolved substance, the pressure and the liquid in the olive mill wastwater with the membrane process
  1. Tez No: 355695
  2. Yazar: İRFAN BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAMER COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ülkemizin önemli bir tarımsal ürünü olan zeytinlerden zeytinyağı üretimi sonucu oluşan zeytin karasuyu, içerdiği yüksek organik madde ve fenolik bileşikler sebebiyle çevre için önemli derecede tehlike oluşturan bir atıksu çeşididir. Bu yüzden bu atıksuların alıcı ortama verilmeden önce arıtılması gerekmektedir. Bu çalışmada, kullanılan zeytin karasuyunun, ön arıtımı için santrifüj ve ultrafiltrasyon (UF) işlemleri uygulanmış, nihai arıtım için ise ters ozmoz (RO) prosesi kullanılmıştır. Yapılan bu çalışmada, denenen diğer sürelerden daha uygun çıktığı için santrifüj prosesinin bekleme süresi 30 dakika seçilmiş, bunun sonucunda, KOİ giderim verimi %42,7 olarak elde edilmiştir. Santrifüj sonrası zeytin karasuyu UF membranından geçirilmiş, hemen akabinde RO membranına tabi tutulmuştur. UF sonrası KOİ giderim verimi %37 olduğu görülmüştür. RO prosesi 5, 10, 15, 20, 25 ve 30 bar değerlerinde çalışılmıştır. Arıtımı gerçekleştirilen zeytin karasuyunun iletkenlik değeri oldukça yüksek (75 mS/cm) olduğundan, RO membranından filtrasyonunda iletkenlik, uygulanan basınç, elde edilen akı ve permeat kalitesi arasındaki ilişkiyi ortaya koyabilmek maksadıyla çalışmada karasu, çeşme suyuyla kademeli olarak seyreltilerek kullanılmıştır. Seyreltmeler yapılarak giriş iletkenliği sırasıyla 29,40, 23,90, 19,31, 15,02, 9,83 ve 5,04 ms/cm değerlerine düşürülmüştür. İlk üç giriş iletkenlik değerinde sadece 20, 25 ve 30 bar basınç değerlerinde süzüntü elde edilirken son iki giriş iletkenlik değerinde tüm basınçlarda akı elde edilmiştir. Çalışmada hem KOİ hem de iletkenik giderim verimleri ortalama %96?ın üzerinde gerçekleşmiş; KOİ giderim verimleri %98,3?e iletkenlikteki azalmalar ise %97,9?a kadar yükselmiştir. Literatürle kıyaslandığında bu değerlerin tatmin edici olduğu görülmüştür. Ayrıca; giriş iletkenlik değeri ve uygulanan membran basıncının, membran akısı ve permeat kalitesi açısından önemi belirlenerek suyun ozmotik basıncının önemli bir göstergesi olan iletkenlik parametresinin RO sistemleri ile atıksu arıtımında ne kadar önemli bir parametre olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Olive oil production is an important agricultural product in Turkey. Result of the olive processing,, olive mill wastwater that occuring from olive oil production is a dangerous kind of a wastwater for environment because of including high organic mater and phenolic compounds. Therefore the wastwaters should be refined before leaving to the receiving environment. In this study, the processing of centrifuging and ultrafiltration (UF) has been applied as pre-treatment to the olive mill wastwater which is used, and then reverse osmosis (RO) process has been used for final purification. And in this study, the standby time has been selected as 30 minutes for the centrifuging process, and as a result the removal efficiency KOI has been occured as 42,7%. The olive mill wastwater has been passed from UF membrane after centrifuging process and final the RO membrane process has been applied. After the UF it was seen the removal efficiency KOI as 37%. The RO process has been worked between in the bar value of 5, 10, 15, 20, 25, and 30. The conductivity of the olive mill wastwater that treated is very high (75 mS/cm) so the mill wastwater was used as gradually diluted with tap water for investigation the relationships between applied pressure, obtained liquid, permeate quality and conductivity from RO membrane filtration. Making dilutions, the input conductivity has been reduced 29.40, 23.90, 19.31, 15.02, 9.83, and 5.04 ms / cm, respectively. The first three input conductivity value has been obtained the filtration only 20, 25 and 30 bar pressure values, conductivity value of the last two entries were obtained from all the pressures of flux. In the study, the average removal efficiencies of COD and the conductivity took place over 96's%; COD removal efficiency of 98.3%, decrease of the conductivity increased up 97.9%. These values were found to be satisfactory in comparison with the literature. In addition, the input conductivity value and the pressure applied to the membrane is an important parameter for the membrane flux and permeate quality. it has been come into the open that the conductivity parameter is very important parameter in the wastwater purification with the RO membrane systems.