Zeytinyağı atık ürünü zeytin kara suyunun Bacillus subtilis ATCC 6633'ün gelişiminde besi ortamı olarak kullanıbilirliğinin araştırılması
Investigation of the usability of olive mill waste water as a growing medium of Bacillus subtilis ATCC 6633
- Tez No: 487910
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ALDANMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çeşitli gıda sanayi atıkları, tek hücre proteini, hücre kütlesi elde edilmesinde ya da çeşitli mikrobiyal metabolitlerin üretilmesinde besi ortamı olarak kullanılabilmektedir. Zeytinyağ üretim esnasında atık olarak açığa çıkan ve ekonomik olarak değerlendirilmeyen“zeytin kara suyunun”bu çalışmada Bacillus subtilis ATCC 6633 gelişiminde besi ortamı olarak kullanımı incelenmiştir. Araştırma sonuçlarında, üç farklı fabrikadan alınan zeytin karasularının pH değerleri, % yağ içeriği ve toplam azot miktarı açısından birbirine yakın özelliklerde olduğu, % kurumadde ve kül içeriklerinde ise bir fabrikanın değerleri daha düşük olarak saptanmıştır. Üç fabrikadan elde edilen zeytin karasularında İnkübasyon öncesi zeytin karasularının pH değerleri, 5.39 ile 5.55, yağ içeriği %1.01 ile %2.17 ve toplam azot miktarı 0.06 mg N/L ile 0.22 mg N/L, kurumadde %0.10 ile %7.86 ve kül içerikleri %0.46 ile %2.39 arasında belirlenmiştir. İnkübasyon sonrası zeytin karasularının pH değerleri 5.35 ile 5.57, yağ içeriği %0.07 ile %1.45 ve toplam azot miktarı 0.05 mg N/L ile 0.13 mg N/L, kurumadde %0.01 ile %6.48 ve kül içerikleri %0.39 ile %1.23 arasında saptanmıştır. Besi ortamında bileşen olarak kullanılan pepton ve glikoz, zeytin kara suyu kimyasal analiz sonuçlarında etkili olabileceği belirlenmiştir. Bacillus subtilis'in zeytin kara suyunda gelişimini incelediğimizde, 12 saatte gelişim eğrisini oluşturduğu ve Bacillus subtilis'in zeytin karasularında inkübasyon öncesinde hücre sayısı 5.7599 log10 ile 6.1126 log10, inkübasyon sonunda belirlenen hücre sayısı 15.0881 log10 ile 18.0976 log10 arasında saptanmıştır. Bacillus subtilis'in zeytin karasularında kontrol besiyerine göre daha yüksek hücre sayımlarına ulaşmıştır. Bacillus subtilis'in zeytin kara suyunda gelişimininde besiyeri bileşenleri olarak pepton ve glikozun çok önemli bir etkisi belirlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Various food industry wastes can be used as a medium for single cell protein production, cell mass production or production of various microbial metabolites. In this study, the use of“olive mill waste water”, which is uneconomically evaluated as waste during the production of olive oil, as a nutrient medium in the growth of Bacillus subtilis ATCC 6633 has been examined. Olive mill waste water were supplied from three different factories. The results of the study show that the pH values, % fat content and the total nitrogen amount of olive waste are close to each. other while the values of a factory in % dry matter and ash content are lower.The Before the incubation, in olive waste water from three factory, it was determined that pH values 5.39 to 5.55, the fat content 1.01 to 2.17%, the total nitrogen content 0.06 mg N/L to 0.22 mg N / L, the dry matter content 0.10 to 7.86% and the ash contents 0.46 to 2.39%. After incubation, the pH values of the olive waters were found to be between 5.35 and 5.57, the oil content 0.07% to 1.45% and the total nitrogen content 0.05 to 0.13 mg N/L, 0.01 to 6.48% dry matter and 0.39 to 1.23% ash content. It has been determined that peptone and glucose, which are used as components in the fattening medium, may be effective in the chemical analysis results of olive waste water. When we examined the growth of Bacillus subtilis in olive oil wastes, we found that the growth curve was 12 hours and the number of cells was 5.7599 log10 and 6.1126 log10 before incubation in olive waters and the number of cells determined at the end of incubation was found between 15.0881 log10 and 18.0976 log10. Bacillus subtilis reached higher cell counts in olive waters than in control media. It has not been identified as a significant effect of the nutrient components as peptone and glicose on the growth of Bacillus subtilis in the olive oil wastes.