Dört rotorlu hava aracının irtifa denetimi için doğrusal olmayan denetleyici tasarımı ve uygulaması
Nonlinear controller design and implementation for altitude stabilization of quadrotor air vehicle
  1. Tez No: 355697
  2. Yazar: TUĞÇE OFLAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK GÖRGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde insansız hava araçlarının kontrolü birçok araştırmacının ilgilendiği bir konudur. Gerek askeri gerekse sivil alanda belirli görevleri yerine getirmek üzere kullanılan insansız hava araçları (İHA), bazı aerodinamik parametrelerin ve model belirsizliklerinin sistem üzerinde etkili olması nedeniyle lineer olmayan kontrol uygulamalarında önemli bir yere sahiptir. Yapılacak olan bu çalışmada, sistemden istenen cevaba uygun olarak seçilen bir Lyapunov benzeri fonksiyon temel alınarak, gerekli denklem takımları ve parametreler çözülerek, sistemin küresel asimptotik kararlılık şartına yakınsamasına çalışılacaktır. Kontrolcü tasarımı ile hava aracının belirli bir irtifadaki açısal davranışında kararlılık sağlanması amaçlanmaktadır. Elde edilen tasarım, nümerik benzetimlerle analiz edilerek, dört rotorlu hava aracına uygulanacaktır.
Özet (Çeviri)
Flight control of unmanned aerial vehicle (UAVs) is an area that poses interesting problems for control researchers. Civil and military applications of autonomous flying vehicles have been steadily increasing over the last few years. Unmanned vehicles are important when it comes to performing a desired task in a dangerous and/or unaccessible environment. UAVs are highly nonlinear systems because of the aerodynamic parameters and model uncertainty. In this paper, an orientation controller structure is proposed for quad rotor aircraft. In order to achieve almost global asymptotic stabilization, a function like a Lyapunov function which is the most suitable for the system is chosen. Orientation analysis is performed based on a function which is similar to Lyapunov function and asymptotic convergence is proven by dynamic equations of the quad rotor aircraft. The proposed controller is implemented by numerical simulations on quad rotor aircraft and results are presented.