Hava direnç katsayısının yakıt tüketimi üzerine etkisinin nümerik yöntemle incelenmesi
Numerical investigation the effect of air resistance coefficient on fuel consumption
- Tez No: 355698
- Danışmanlar: DOÇ. MUAMMER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada üç boyutta tasarlanmış olan 1/1 ölçekte bir SUV modeli için tavan açısı, ön cam açısı, akış durma noktası ve yer aralığı gibi kritik boyutların ve taşıt arkasındaki hava akışını kontrol etmek için tavan bitimine eklenen arka spoyler ve vorteks generatörlerinin hava direnç katsayısı ve dolaylı olarak yakıt tüketimine etkisi nümerik yöntemle incelenmiştir. Bu amaçla toplamda 22 adet model geliştirilmiş ve her bir model gerçek bir rüzgar tüneli boyutuna eşdeğer hesaplama bölgesi için Fluent ve CFX kodu kullanarak 2 denklemli RNG k-? türbülans modeli ile çözülmüştür. Grid oluşturma işlemi Ansys Mesher, çözüm adımı Fluent ve CFX programları ile, sonuç görüntüleme işlemleri ise CFD Post programları yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda taşıt modelinin yakıt tüketiminde Fluent verilerine göre %12.2, CFX verilerine göre %16.3 düşüş meydana geleceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study the effect of critical dimensions (roof angle, windshield angle, stagnation point and ground clearance) and flow control applications(rear spoiler and vortex generator) on air resistance coefficient and indirectly on fuel consumption were numerically investigated for 1/1 scaled SUV model. For this purpose 22 models were developed and each model were solved for computational domain which is equal in size with a real wind tunnel by using Fluent and CFX code with two-equation RNG k-? turbulence model. Ansys Mesher, Fluent-CFX and CFD Post were used as a grid generator, flow solver and post processor. Numerical results showed that possible fuel consumption was decreased %12.2 and %16.3 according to Fluent and CFX data respectively.