Tek silindirli diesel motorlarda egr uygulamasının motor performansı ile emisyonlara etkisi
Tek si̇li̇ndi̇rli̇ di̇esel motorlarda egr uygulamasinin motor performansi i̇le emi̇syonlara etki̇si̇
  1. Tez No: 355701
  2. Yazar: OZAN ÖZVERAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALP TEKİN ERGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Diesel motorlarının özgül yakıt tüketimi aynı boyutlardaki benzin motorunun özgül yakıt tüketiminden daha düşüktür. Bu yüzünden özellikle ağır hizmet tipi araçlarda Diesel motorları tercih edilmektedir. Fakat partikül madde ve azot oksit emisyonları ise Diesel motorlarının en önemli dezavantajlarıdır. İçten yanmalı motorlarda yanma odasındaki maksimum sıcaklık 1800 K'nin üzerine çıktığında, havanın içerisindeki azot ve oksijen kimyasal olarak birleşerek, azot oksit denilen ve insan sağlığına ve çevreye zararlı bir gaz haline dönüşür. Azot oksitler ise akciğerde, nemle birleşerek nitrik asit oluşturarak, solunum hastalıklarına yol açmaktadır. Diesel motorlarının hava fazlalığı ile çalışması onların azot oksit oluşturma potansiyellerini arttırmaktadır. Bu çalışmada, Diesel motorlarından kaynaklanan azot oksit emisyonlarının azaltılması üzerinde durulmuş, bu amaçla tek silindirli bir Diesel motorunun egzoz gazları belirli oranlarda motorun emme hattına geri gönderilerek motor performansı ve egzoz emisyonlarındaki değişim izlenmiştir. Elde edilen sonuçlar normal şartlardaki sonuçlarla karşılaştırarak, geçerli emisyon normlarına ulaşmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Spesific fuel consumption of a Diesel engine is lower than a gasoline engine for the same dimension.Because of these Diesel engines especially has been preferred for heavy duty vehicles.But particulate emissions and nitrogen oxide emissions are the most important disadvantages of Diesel engines. When temperature of combustion chamber rises beyond 1800 K in internal combustion engines,nitrogen and oxygen of air combine chemically and become a gas called nitrogen oxide which is harmful for human health and environment.Nitrogen oxides combine with humidity in hungs and become nitric and causes breathing illnesses. Diesel engines use excess air for combustion,This increases nitrogen oxide production potential.In this research reduction of nitrogen oxide emissions from Diesel engines were investigated.For this purpose a single cylinder Diesel engine?s exhaust gases recirculated to the engine induction system on determined rates and changes in engine performance and exhaust emissions were traced.