Eğitsel kaynak paylaşımı için çevrimiçi tartışma platformu geliştirme
Developing an online discussion platform for educational resource sharing
- Tez No: 355724
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çağdaş eğitim sistemi, kişilerin bilgiyi ezberlemesinden ziyade, bilgiye nasıl ulaşabileceği ve bu bilgiyi nasıl kullanabileceği ile ilgilenmektedir. Eskiden herhangi bir bilgiye ulaşmak için kütüphanelere müracaat edilirken, günümüzde ise kütüphaneler yerini arama motorlarına bırakmıştır. Arama motorları vasıtası ile eğitim materyallerine ulaşmak çok daha kolay hale gelmiştir. Her geçen gün web ortamına eklenen milyonlarca yeni bilgi, aranan bilgiye ulaşmayı güçleştirmektedir. Aranan bilgilere daha kolay ulaşılması amacıyla, daha kaliteli bilgilerin (materyallerin) uzmanların kontrolünden geçmesi esasına dayanan Nesne Ambarı kavramı doğmuştur. Nesne ambarları sayesinde bilgiler sınıflandırılarak veri tabanına kaydedilmekte, kaydedilen bu bilgiler katalog haline getirme işlemi sonucunda, kullanıcılar istediği bilgilere daha kolay bir yolla ulaşabilmektedirler. Nesne ambarlarının en büyük dezavantajı ise nesneleri oluşturacak ve sınıflandırıp sisteme yükleyecek uzman kişilerin yeterince bulunamaması olarak belirtilmektedir. Öğrencilerin internette en fazla zaman harcadıkları siteler sosyal paylaşım siteleridir. Birçok kişi, derslerle alakalı soru ve paylaşımını bu ortamlar üzerinden gerçekleştirmektedir. İhtiyacı tekrarlayan paylaşımlara ulaşmak bazen imkânsız, bazen de çok ciddi zaman kayıplarına sebebiyet vermektedir. Tüm bu sorunların çözümü adına; öğrencilerin internet üzerinden paylaşım yapabilecekleri, yapılan paylaşımlara puan verebilecekleri, tartışma başlatabilecekleri, soru sorup cevap alabilecekleri, üst sınıftaki arkadaşlarının materyallerinden bir sonraki sene yararlanabilecekleri, hem paylaşım hem de forum kısmını bir çatı altında birleştiren bir platform tasarlanmıştır. Bu platform vasıtası ile öğrencilerin çağdaş eğitim anlayışında olduğu gibi dayanışma içinde, karşılıklı fayda sağlamaya dönük bir sistem hedeflenmiştir. Platformun etkinliğini değerlendirmek için bir anket formu uygulanmıştır. Uygulanan anket formundaki soruların güvenilirliğini ölçmek için Cronbach Alfa güvenilirlik katsayısı hesabını ve formu oluşturan soruların“Yüksek Derecede güvenilir”olduğu sonucuna varılmıştır. Uzmanlar tarafından geliştirilen platform;“Tasarım ve Arayüz Özellikleri”,“İçerik ve Etkileşim Özellikleri”ve“Eğitsel Özellikler”yönünden incelenmiş, her bir grup için sistem başarılı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Modern education system is interested in letting people find and use information rather than memorizing it. Libraries was using to reach the information before but nowadays search engines take the role of libraries. However, millions new data is adding internet everyday and it makes difficult to find desired information. The term“object stroge”has emerged to access the wanted information easily and store refined data in the control of experts. Informations stored into database while classified by way of object storage and users can reach to the information easily that they wanted. The main disadvantage of object storages is the lack of experts who create objects and store them into the system in a classified manner. Students spending most of the time on internet using with social networking websites. Most of the students prefer this platforms to share their questions or problems about courses. If someone wants to get some information back on these platforms, it is usually cause a loss of time or its impossible to reach to the wanted. To overcome above mentioned problems, a platform was designed that lets students to share materials over internet, rating to the shared, start new discussion on a topic, find answer to asked questions, use materials of previos years. This platform combines a sharing platform and a forum together. By way of this platform, students will be in solidarity like in the modern education. The system aims mutual cash on. A questionary was applied to evaluate the effectiveness of the platform. The results of this questionary was evaluated with the“Cronbach Alpha”security analysis and the platform was defined as“Highly Reliable”. Moreover, the platform was investigated by experts in terms of“design and user interfaces”,“content and interaction characteristics”and“educational characteristics”. The system was concluded as“succesful”in each category.