An approach for dictionary-based concept mining in Turkish
Türkçe'de kavram madenciliği üzerine bir yaklaşım
- Tez No: 355749
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNGA GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu makalede, dokümanlardan anlamlı kavramlar çıkarmak için sözlük-tabanlı bir metot geliştirilmiştir. Şu ana kadar İngilizce'de kavram çıkarma üzerine birçok çalışma yapılmıştır; ama sondan eklemeli bir dil olan Türkçe için bu alanda henüz geniş kapsamlı bir çalışma olmamıştır. Bu çalışmada biz resmi Türkçe sözlüğünden faydalandık. Normal sözlükler kavram madenciliğinde az kullanılmaktadır; ama kelimelerin sözlükteki anlam cümlelerindeki diğer kelimelerle başta hipernim, hiponim, eşanlam olmak üzere bazı ilişkilere sahip olduğu göz önünde bulundurularak yürütülen çalışma sonunda başarı oranları yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a dictionary-based method is used to extract expressive concepts from documents. So far, there have been many studies concerning concept mining in English, but this area of study for Turkish, an agglutinative language, is still immature. We used dictionary for concept extraction. The dictionaries are rarely used in the domain of concept mining, but taking into account that dictionary entries have synonyms, hypernyms, hyponyms and other relationships in their meaning texts, the success rate has been high for determining concepts.