Biyotin ile etkinleştirilmiş politiyofen kullanan yatay sıvı kapılı organik alan etkili transistör temelli özgün biyosensör
A novel biosensor based on a planar water gated organic field effect transistor using biotin functionalized polythiophene
  1. Tez No: 355757
  2. Yazar: FARSHİD TALEB SİS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezde, yatay sıvı kapılı alan etkili transistör (WGOFET) temelli yeni bir bağlanma tipi biyolojik sensör tanıtılmış ve incelenmiştir. WGOFET içindeki sıvı elektrolit tabaka kapı yalıtkanı olarak kullanılmaktadır ve transistöre streptavidin gibi suda çözünen biyomoleküllerin eklenmesi olanağını sunmaktadır. Bu sensörün basit ve düşük maliyetli bir üretim süreci vardır ve mikro akışkan kanallarla bütünleştirilebilmektedir. 1 voltun altında çalışmaktadır. Cihazlar bir cam levhanın üzerindeki aynı Cr/Au (5nm/50nm) ince filminin şekillendirilerek kaynak, savak ve kapı elektrotlarını oluşturması sonucu imal edilmiştir. Biyotin ile etkinleştirilmiş politiyofen polimerler sentezlenip, 5 mg/ mL-1 oranında klorobenzen içerisinde çözündürülmüştür. Polimer çözeltisi daha sonra cihazın aktif tabakasını oluşturmak için döndürmeli kaplamayla pulun üzerine kaplanmıştır. 0.4, 1 ve 2.5 μg/mL olarak üç farklı konsantrasyonda streptavidin çözeltisi hazırlanıp cihazın aktif bölgesi üzerine yerleştirilen O-halkası içine bir damla halinde konulmuştur. Bir cam kapak damlacığı sınırlamak için kullanılmıştır. Cihazların IDS-VDS ve IDS-VGS eğrileri 30 dakika boyunca belirli aralıklarla ölçülmüştür. Açık-kapalı akım oranı 220, eşik gerilimi -0.2 volt ve mobilite de 3x10-3 cm2V-1s-1 olarak ölçülmüştür. -0.5 volt VDS ve -1 volt VGS gerilimleri altında açık-akım 270 nA olarak elde edilmiştir. Açık-akım değeri streptavidin ve biyotin molekülleri arasındaki özel etkileşim sebebiyle, 30 dakika sonra 80 nA değerine düşmüştür. Streptavidin konsantrasyonu arttıkça açık-akım değerleri düşmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a novel affinity type biological sensor based on a planar water-gated field effect transistor (WGOFET) is introduced and investigated. The liquid electrolyte layer in the WGOFET is used as the gate insulator and presented the opportunity to add water soluble biomolecules such as streptavidin to the transistor. It has a simple and low-cost fabrication process and can be integrated to microfluidic channels. It works below 1 volt. Devices are fabricated on a glass wafer by patterning the same Cr/Au (5nm/50nm) thin film to form source, drain and gate electrodes. Functionalized polythiophene polymers with biotin were synthesized and dissolved in chlorobenzene with a ratio of 5 mg/mL-1. The polymer solution is then spin coated on the wafer to form the active layer of the device. Streptavidin solutions with three different concentrations of 0.4, 1 and 2.5 μg/mL are prepared and put as a droplet into the O-ring placed over the active region of the device. A cover glass is used to confine the droplet. IDS-VDS and IDS-VGS curves of the devices are measured at specific intervals for 30 minutes. A typical on-off current ratio of 220, threshold voltage of -0.2 V and mobility of 3x10-3 cm2V-1s-1 are measured. On-current of 270 nA is achieved at -0.5 V VDS and -1 V VGS. The on-current value drops to 80 nA after 30 minutes of specific interaction between streptavidin and biotin molecules. The on-current values drop with the increased concentrations of streptavidin.