Akciğer kanser hücrelerine yönelik biyotin ile hedeflendirilmiş dual ilaç yüklü nanopartiküler sistemlerin geliştirilmesi
Development of dual drug-loaded nanoparticle systems targeted with biotin for lung cancer cells
- Tez No: 980454
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU MANSUROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
Güncel verilere göre akciğer kanseri her yıl yaklaşık 1,6 milyon ölüme neden olan tedavisi zor, ölümcül bir hastalık olup tedavi zorlukları çoğunlukla tümörün agresifliği ve kemoterapi toksisitesinden kaynaklanmaktadır. A549 hücreleri, yüzeylerinde biyotin pozitif reseptörlere sahip küçük hücreli olmayan akciğer kanseri hücreleridir. Bu çalışma, A549 küçük hücreli olmayan akciğer kanseri hücrelerini hedeflemek için 5-Fluorourasil (5-FU) ve Gentisik Asit (GA) ile yüklenmiş, Biyotin (B) kaplı poli-(laktik-ko-glikolik asit) (PLGA) nanopartikülleri (BNP) kullanılarak yeni bir terapötik yaklaşımı araştırmaktadır. Bu amaçla, Fourier Dönüşümlü Kızılötesi (FT-IR) Spektroskopisi, X-Işını Kırınımı (XRD) Analizi, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve Transmisyon Elektron Mikroskobu (TEM) kullanılarak BNP'ler parçacık boyutu, zeta potansiyeli ve morfoloji dahil olmak üzere fizikokimyasal özellikleri açısından karakterize edilerek optimize edilmiştir. Karakterizasyon sonrası yapılan In vitro analizler, BNP'lerin A549 küçük hücreli olmayan akciğer kanseri hücrelerinde 48 saatte 0,35 mM'lik bir IC50 değeri ile biyotinlenmemiş nanopartiküllere ve serbest ilaç kombinasyonlarına kıyasla üstün sitotoksisite sergilediğini ortaya koymuştur. BNP'ler ayrıca hücre canlılığını, çoğalmasını, göçünü ve koloni oluşumunu etkili bir şekilde engellemiş; hücrelerde apoptozu, otofajiyi ve oksidatif stresi artırmış ve akciğer kanseri hücrelerinde mitokondriyal membran potansiyelini bozmuştur. Ayrıca yapılan moleküler analizler sonucunda BNP'lerin içsel apoptotik yolu aktive ederek A549 küçük hücreli olmayan akciğer kanseri hücrelerinde apoptotik genleri ve proteinleri indüklediği doğrulanmıştır. Bu bulgular, biyotinle işlevselleştirilmiş çift ilaçlı nanopartiküllerin akciğer kanseri tedavisi için hedefli ve etkili bir terapötik strateji olarak potansiyelini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Lung cancer causes approximately 1.6 million deaths annually, and treatment challenges stem from tumor aggressiveness and chemotherapy toxicity. A549 cells are non-small cell lung cancer cells that have biotin-positive receptors on their surface. This study explores a novel therapeutic approach using biotin-coated poly (lactic-co-glycolic acid) nanoparticles (BNPs) loaded with 5-Fluorouracil (5-FU) and Gentisic Acid (GA) to target A549 non-small cell lung cancer cells. For this purpose, using Fourier-Transform Infrared (FT-IR) Spectroscopy, X-Ray Diffraction (XRD) Analysis, Scanning Electron Microscopy (SEM) and Transmission Electron Microscopy (TEM), BNPs were characterised for their physicochemical properties, including particle size, zeta potential, and morphology. In vitro analyses revealed that BNPs exhibited superior cytotoxicity compared to non-biotinylated nanoparticles and free drug combinations, with an IC50 of 0.35 mM at 48 hours on A549 non-small cell lung cancer cells. BNPs also effectively inhibited cell viability, proliferation, migration, and colony formation. Additionally, BNPs treatment increased apoptosis, autophagy and oxidative stress, and disrupted mitochondrial membrane potential on cancer cells. Molecular analyses confirmed the activation of the intrinsic apoptotic pathway. These findings highlight the potential of biotin-functionalized dual-drug nanoparticles as a targeted and efficient therapeutic strategy for lung cancer treatment.