İnsanın üst ailesinin evrimine eşlik eden gergedangillerin Anadolu miyosen paleoekolojisindeki yeri
The place of rhinocerotidae associated with hominoid evolution in the Anatolian miocene paleoecology
- Tez No: 355761
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ALPAGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Miyosen Dönem Anadolu'da Hominoidea ile birlikte yaşayan Gergedangillerin beslenme zincirindeki bağlantıları ve diyetleri, iklimsel ve bitki örtüsü açısından özellikleri, hareket sistemleri, göçleri ve filetik ilişkilerinin açıklanması, fosil malzemenin bulunduğu yatağın jeolojik, sedimantolojik ve stratigrafik yapısının aydınlatılması, MNI (nüfus dinamiği) sayısının saptanması ve tafonomisi gibi parametreler tezin konusunu oluşturmaktadır. Gergedangillerin Anadolu örnekleri paleontolojik verilerle desteklenerek Miyosen Dönem paleoekolojisindeki yeri açıklanmıştır. Hominoidea'ya eşlik etmesi sebebiyle 4 lokalite; Hominoidea'ya eşlik etmemesi sebebiyle 38 lokalitenin gergedanları paleoekolojik yönden incelenmiştir. Ayrıca Fortelius (1990) tarafından sistematiği çalışılmış olan Paşalar Gergedangilleri 1990-2012 yılları arası kazılardan çıkarılan materyalle deneştirilerek biyolojik tanımlamaları ve paleoekolojik parametreleri belirlenmiştir. Yapılan istatistik testleri sonucu Hominoidea buluntu bulunan lokalitelerdeki Gergedangil türleri istatistiksel olarak da anlamlı olarak dağılmışlardır. Ancak Hominoidea'ya eşlik etmeyen lokalitelerde bulunan Gergedangil türleri üzerinde anlamlı sonuç veren testlerle karşılaşılmamıştır. Bunun sebebi de eldeki verilerin sınırlı oluşu olabilir.
Özet (Çeviri)
Parameters such as the diet of Rhinocerotidae who lived in Anatolia with Hominoidea in Miocene and their relations in food chain, their characteristics with regard to climate and vegetation, their locomotion, explanation of their migrations and phylogenic relationships, enlightening geological, sedimentological and stratigraphic structure of the locality in which fossils are found, determining MNI (Minimum Number of Individuals) and taphonomy constitute the subject of the thesis. Paleoecology of Miocene era is explained by supporting Anatolian samples of Rhinocerotidae with paleontological data and whether Rhinocerotidae is an indicator of Hominoidea's evolution in terms of paleoecology is searched. Rhinocerotidae of four localities where they existed with Hominoidea and Rhinocerotidae of thirty eight localities; where they were a member of the fauna (without Hominoidea) were examined in terms of paleoecology. Furthermore, Rhinocerotidae of Paşalar, whose systematics were studied by Fortelius (1990), were correlated with the material found in excavations between 1990-2012 and their paleoecological parameters and biological definitions were determined. In the result of the statistical tests performed; Rhinocerotidae species in the localities where Hominoidea findings are found are also spread meaningfully in terms of statistics. Yet, no meaningful test results were found on Rhinocerotidae species which are found in localities which did not accompany Hominoidea. The reason of this might be the limitedness of the available data.