Muhafazakâr demokrasi: Liberal söylemler ve otoriter pratikler arasında salınım
Conservative democracy: Oscillation between liberal discourses and authorities practices
- Tez No: 355770
- Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ AÇIKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışma muhafazakârlığın Türkiye'deki dönüşümünü ve muhafazakâr demokrat bir parti olduğunu iddia eden AKP'nin kendisine oluşturduğu kimliği anlamayı hedeflemektedir. Çalışmada muhafazakâr demokrasi kavramı, Türkiye'deki muhafazakârlık sürecinin merkezine oturtulmuş ve öncesini İslamcı muhafazakârlık sonrasını ise otoriter ya da buyurgan muhafazakârlık olarak tanımlamıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde muhafazakârlık ideolojisinin kavramsal çerçevesi çizilecek ve gelenek, ahlak, toplum, aile insan gibi muhafazakârlığın temel kavramları ve muhafazakârlık biçimleri incelenecektir. İkinci bölümde, geç Osmanlı döneminden başlayarak Türkiye'de muhafazakârlığın gelişimine odaklanılacaktır. Daha sonra ise muhafazakârlığın İslami cemaatlerle sürdürülüp, Milli Görüş Hareketi'ne evrilişi detaylı bir biçimde tasvir edilecektir. Üçüncü bölümde, muhafazakârlık ve liberalizm (özellikle ekonomik liberalizm) arasındaki ilişki tartışılacaktır. Muhafazakâr demokrasi kavramıyla birlikte Türkiye'de değişen siyaset dengeleri irdelenecek ve -yine- Türkiye'de İslamcılığın ölüp ölmediği tartışılacaktır. Dördüncü ve son bölümde ise muhafazakâr demokrasi kavramının dönüşümüne odaklanılacaktır. Bir önceki bölümün aksine bu bölümde AKP'nin otoriterleşme eğilimleri tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aim to understand that transformation of conservatism in Turkey and AKP (JDP) (Justice and Development Party) defines as a political identification. In this study, conservative- democrat understanding of politics will be located in center of conservatism process of Turkey and will claimed that conservative democrat understanding of politics between Islamic conservatism as predecessor and autocratic or peremptory conservatism as successor. This study is composed of four chapters. In the first chapter, it will be attempted to draw a common conseptual framework on conservatism ideology and basic consepts (like tradition, moral, society, family and human) and types of conservatism will be analysed. In the second chapter, ıt will be focused on from early Turkey's political conservatism to AKP's consevatism. It will be begun to late Ottoman period, continued Islamic community and National Vision Movement (Milli Görüş Hareketi) and described in details. In the third chapter, it will be aimed to discuss the relationship between conservatism and liberalism (especially economic liberalism). With the consept of conservative democracy changing in political balance will be analysed and discussed whether Islamism is dead or not in Turkey.Final chapter will focus on transformation of consept of conservatism democracy. Contrary to the previously chapter, will be discussed tend to authoritarianism of AKP.