Enformel sektördeki emek süreçlerinin ilişkisel analizi: atık kağıt işçileri örneği
Relational analysis of the labor process in the informal sector : example of waste paper workers
  1. Tez No: 355817
  2. Yazar: TAHSİN BAŞKAVAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA YILDIRIM BECERİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Kentsel yoksulluğun ortaya çıkışı, insanların bağlı oldukları ve kendilerini var ettikleri yapılardan koparılıp mülksüzleştirilerek proleter/işçi haline getirilmesi süreci ile paralellik göstermektedir. Neoliberal politikalar sonucunda işsizlik ve buna bağlı olarak ucuz iş gücü fazlalaşmıştır. İşsizlik enformel sektörde yeni meslekler üretmiş ve sektörün hacmini de büyütmüştür. Enformel sektördeki meslekler ise genellikle iş gücünün etnikleşmesi temelinde yapılanmıştır. Enformel sektör bu anlamıyla kendi iletişim dinamiklerini barındırmaktadır. Özellikle sokakta yapılan işler düşünüldüğünde emek süreçlerinin kendisi, karşılıklı etkileşimler içerisinde ilişkisel boyutları oluşturmaktadır. Enformel sektör emek süreçleri maddi mekânsal pratikler üzerinden kent ve kentli ile gündelik ilişkisel deneyimleri kurmaktadır. Emek süreçleri iletişim ilişkisini enformel sektör bağlamında anlamayı hedefleyen bu çalışma, zorunlu göç sonucu Ankara'ya gelerek işsizlik ile karşı karşıya kalmış; bunun sonucunda çöplerden geri dönüştürülebilir atıkları toplayarak geçimlerini sürdüren atık kağıt işçileri ile yürütülmüştür. Çalışma, emek süreçlerini gözlemleyen alan araştırması ve atık kağıt işçileri ile derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The emergence of urban poverty is parallel with the process of become people proletarian/worker who are connected to their buildings and whom they are. As a result of neo-liberal policies, unemployment and consequents the cheap labor has grew particularly. Unemployment has produced new jobs in the informal sector and the sector increased its volume of. Occupations (Professions) on the basis of the informal sector are structured of the labor force is often become ethnic. In this meaning, the informal sector contains its own communication dynamics. Especially, considering the works in the street, the labor process is the size of the mutual interactions are communicated in. Urban informal sector of the labor process and the urban spatial practices with tangible establishes experiences of everyday communication. This study aims to see the relationship between the labor process communication context to the informal sector and carried out the workers who came to Ankara as a result of forced migration, and consequently faced with unemployment, and to make their living by collecting recyclable waste. This study performed the field study of work process and the technique of in-depth interviews with the workers.