İbn Kayyım El-Cevziyye ve Kur'an anlayışı
Ibn Qayyim Al-Jawziyyah and comprehension of the Qur'an
  1. Tez No: 355818
  2. Yazar: KADRİYE HÖKELEKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM SERİNSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Girişte önce konunun önemi, amacı, metodu ve kaynakları izah edilmiştir. Sonra İbn Kayyım El-Cevziyye'nin yaşadığı dönem, siyasî, sosyal, ilmî açıdan incelenmiştir. İbn Kayyım'ın hayatı ve ilim tahsili üzerinde durulup, kendisi hakkında söylenenlere yer verilmiştir. Kendisinden faydalandığı hocaları ve kendisinden faydalanan öğrencileri ile eserlerinin tanıtımı yapılmıştır. Birinci bölümde, İbn Kayyım'ın ve çağdaşlarının Kur'an anlayışının temeli ve buna etki eden faktörler üzerinde durulmuştur. İbn Kayyım'ın çağdaşlarından öne çıkan âlimlerin ve dönemin etkin fırkalarının Kur'an algısı incelenmiştir. Ardından İbn Kayyım'ın genel olarak Kur'an ve tevil anlayışı ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, İbn Kayyım'ın Kur'an tasavvurunu temellendirmek için, Kur'an'ı anlamada yararlandığı kaynaklar ele alınmıştır. Ardından, bu kaynaklara dayanarak Kur'an ilimlerine bakışı teker teker incelenmiştir.Sonuç bölümünde ise genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The introduction part explains the importance, purpose, methodology and the references of the subject. Then, political, social and scientific aspects of the period that Ibn Qayyim Al-Javziyyah lived is examined. Afterwards, his life, education and scientific work is emphasized. His mentors and students as well as their studies and achievements are also presented in this section. The first chapter dwell on the understanding of the Qur'an by Ibn Qayyim and his contemporaries and the factors that have an impact on the understanding. The scholars and the sects of that era are explored with respect to their perception of the Qur'an. His perception and esoteric interpretation of Qur'an (ta'wil) is described in general in the following part. In the second chapter, in order to comprehend his thoughts, his references for understanding the Qur'an are studied in detail. His perspectives on Qur'an based on these references are studied individually. In the conclusion part, a general evaluation is performed.