Ahmed Nedim Kasimi'nin hikayelerinde sosyal sorunların yansımaları
Reflections of social problems in Ahmad Nadeem Qasmi's stories
- Tez No: 355824
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN BELEN ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Urdu Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
Bu tezde Ahmed Nedim Kasimi'nin hikâyelerinde yaşadığı dönemde toplumun siyasi, sosyal ve ekonomik durumunun arka planına da göz önünde tutarak işlediği toplumsal temaları işlemeye çalıştık. Özellikle ilk dönemde yazdığı hikâyelerde romantik unsurların daha baskın olması yazarın hikâyedeki bireysel yönünü oluşturmuştur. İlerici Akım ile birlikte yazarın işlediği temalar zenginleşmiş, köy hayatının yanısıra şehir hayatı ve sorunları ile ilgili temalara da yer verilmeye başlanmıştır. Romantik, gerçekçi-devrimci bir yazar ve şair olan Ahmed Nedim Kasimi eserlerinde bireysel bilinç ile toplumsal bilinci büyük bir ustalıkla kaynaştırmıştır.İlerici Akım'a katılım Nedim'in hayatındaki dönüm noktalarından biridir, ancak ilerici bir yazar olmasına karşın sanatında hiçbir zaman aşırılığa ve şiddete yer vermemiştir. Hareketin içindeki aşırılıkçı, şiddet yanlısı kesim gibi hiçbir zaman toplumun manevi değerlerine ve inançlarına saldırıda bulunmamıştır ve eserlerini ölçülü bir üslup ile kaleme alarak bir siyasi ideolojinin propaganda aracı olmaktan kurtarmıştır. Ahmed Nedim Kasimi'nin hikâyelerinde siyasi ve sosyal düzenden duyulan rahatsızlık ve muhalefetin etkileri açıkça görülmektedir. Kasimi, zulüm ve baskı ortamında her zaman mazlumdan yana bir tavır koymuştur. Toplumsal bozuklukları büyük bir cesaretle hicvetmiştir. Gerçek bir sanatkârın hem bireyin duygu, düşünce ve haz duygusuna, hem de topluma hizmet amacı gütmesi gerektiğine inanan Kasimi'nin hikâyelerinde mevcut düzeni değiştirme arzusu ve milleti, hatta tüm dünya insanları için güzel bir gelecek inşa etme hayali vardır. Yazar, halkının kurtuluşunun ancak feodalitenin sona ermesi, okur-yazar oranın artması ve demokrasi kültürünün yerleşmesi ile mümkün olacağına inanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis I have tried to examine Ahmad Nadeem Qasimi's literary works, by doing so I have discussed the socio economic and political situation of south Asia at his time. Therefore we could understand the context of his literary works. I have divided his literary works in different periods because he came under influence of several ideas at different juncture of life as his works reflect. Especially in the first stage of his works romantic elements are more dominant which has given a distinct identity to author, later he came under the influence of Progressive Writers Movement, due to this, a kind of reality emerged in his writings, now he started to deal with urban and rural life of South Asia. Especially he was very focused on village life and its problems. At this stage Ahmad Nadeem Qasimi tried to combine romanticism with realism of life. Nadeem did not question the values and belief system of society neither he supported any kind of fanaticism. His approach has been very much liberal and moderate throughout his writings, he disdained to promote any particular type of political ideology through his literary works. It is clearly seen in his literary works that he was not consent with existing socio economic and political order of his land. He has always favored the oppressed and raised the voice against cruelty in his writings. He always criticized unjust social disorders with great courage.