Behrâm-i Sâdıkî'nin kısa öykülerinin içerik açısından tahlili
The content analysis of Bahram Sadeghi's short stories
- Tez No: 355825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜSSELAM BİLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Çağdaş İran öykücülerinden Behrâm-i Sâdıkî 1936 yılında İsfahan'a bağlı Necefâbâd'da dünyaya gelmiştir.1955 yılında Tahran Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazanan Sâdıkî daha yirmili yaşlarında bir tıp öğrencisiyken,Sahbâ Mikdârî müstear ismiyle, dönemin ünlü dergi ve gazetelerinde öykülerini yayımlamıştır.Esaslı çalışmalarını 1956-1962 yılları arasında yayımlayan Sâdıkî'den geriye 30 öyküden oluşan“Senger ve Kumkumehâ-yi Hâlî”adlı öykü derlemesi ile“Melekût”adında bir de uzun öyküsü kalmıştır.Çoğu edebiyat eleştirmeni onun bu eserini Sâdık-i Hidâyet'in“Kör Baykuş”adlı eserinden etkilenerek yazdığını savunur.Filmi de çekilen“Melekût”öyküsü aynı zamanda“Le pays du Non-Ou”adıyla Fransa'da basılmıştır.Öykülerinde ironik üslubu,sembolik anlatımı ve bilinçakımı yöntemini ustaca kullanmıştır.Öykülerinde çoğunlukla sıradan insanların,işçi ve memurların çaresizlik,yenilgi,yoksulluk,umutsuzluk ve vehimlerini anlatır.Kendisinden geriye bazı dağınık halde şiirler ve tamamlanmamış halde öyküler de kalan Sâdıkî, 1984 yılında geçirdiği bir kalp krizi sonucu Tahran'daki evinde hayata veda etmiştir.
Özet (Çeviri)
Modern Persian storyteller Bahram Sadeghi was born in 1936 in Najafabad,Esfahan.He won passage to Tehran Medical Schooll and even he was 20 years old medical student his stories were published in famous literature magazines of that time.Inıtıally he published his stories as his pseudonym,Sahba Miqdari.He published his solid and fundamental works between 1956-1962 and his anthology affairs of“Sangar and Ghomghomeh Haye Khali”that is constituted of 30 stories and his long story“Malakoot”were left from him.Most of literature critics claim that he wrote this work influenced from Sadiq Hedayat's“Boof-e Koor”.A movie was produced based on this long story with the same name. Furthermore it was published in France under“Le pays du Non-Ou”name.He uses ironic style,conscious current method and symbolic expression skillfully.Sadeghi potrays despairs,destitutions and hopelesness of common people,intellectuals and laborers.Some dispersed poems and unfinished stories are left from him.Bahram Sadeghi passed away because of heart attack in 1984 at his house in Tahran.