Sinematik imgenin ontolojik olanakları
Ontological possibilities of the cinematic image
  1. Tez No: 355829
  2. Yazar: SEVCAN GÜGÜMCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT TÜMAY ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sahne ve Görüntü Sanatları, Philosophy, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez, temel olarak, sinemada mekanik olarak üretilmiş imgelerin nasıl ontolojik bir dolaşıma girdiği ve dünyayla kurduğumuz ilişkiyi nasıl yeni bir ontolojik düzleme taşıdığı sorusuyla ilgilenir. Diğer bir deyişle tez, sinema ile felsefe arasındaki bağlayıcı noktayı, imge nedir sorusunun bizi asıl olarak düşüncenin ne olduğu sorusuna götürdüğü bir zeminde sorgulamayı hedefler. Tez, bir yandan sinematik aygıtı anlamaya yönelik yapılagelmiş tartışmalarda yer aldığı üzere öz, gerçeklik ve temsil kavramlarının erken dönem film kuramı açısından önemi irdelenirken diğer yandan da dilsellik dolayımı ve temsil sistemi dışında; bir düşünme aygıtı olarak sinemada imgelerin ontolojik olanaklarını tartışır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the question how mechanically produced images in cinema enter into an ontological circulation and how these images carry our relationship with the world to a new ontological level. In other words, it aims at the investigation of the connecting point between cinema and philosophy through the question of what is image which takes us actually to the ground of thinking itself. On the one hand, the thesis discusses the concepts like essence, reality and representation for the importance of the early film theory as it is debated in the literature on cinematic apparatus. On the other hand, it focuses on the ontological possibilities of images in cinema as an apparatus of thinking, outside the linguistic mediation and system of representation.