Çin'in ilk kadın tarihçisi Ban Zhao ve eseri Nü Jie'nin incelenmesi
Ban Zhao - The first female historian of ancient Çhina and the research of Nu Jie
  1. Tez No: 355837
  2. Yazar: MESUDE FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Geleneksel Çin toplumu, Konfüçyanist öğretilerin hüküm sürdügü erkek egemen bir toplum olmasındandır ki, kadına hak ettigi degeri vermemiş, onu, belirli kalıplar içine koyarak, görünmez bir varlık olarak nitelemistir. Eğitim hakkından yoksun bıraktığı kadına, pek çok kısıtlama getirmiş ve koydugu kurallarla, kadının yaşam alanını evle sınırlandırmıştır. Buna rağmen yaşadığı dönemin koşullarına aldırış etmeden eğitim almayı başarıp,Çin toplumunun ilk kadın tarihçisi olma ünvanını almış BanZhao ,yaşamış olduğu dönemde Han Shu adlı ilk tarihi yıllık olma özelliğini taşıyan kitabı tamamlamış ayrıca NüJie (Kadınlara Nasihatler) adlı kitabını da yazarak dönemin ikinci planda kalmış sınıfı kadınlara ışık tutmayı hedeflemiştir. HanShu'yu tamamlayarak başarıyı olumlu yönde yakalamış olan BanZhao ,NuJie adlı eserinde kadınlara hitap biçiminde ağır bir dil kullanıp,eleştirir nitelikte yazarak onların sosyal yaşantısını olumsuz yönde etkilemiştir. Ban Zhao,bu anlamda Çin tarihinde akademik anlamda başarıyı yakalamış, adından söz ettirmeyi başaran ilk kadın tarihçi olmuştur. Çalışmanın tüm evrelerinde sırasıyla BanZhao'un içinde bulunduğu dönem olan Doğu Han Hanedanlığı, bu dönemde kadının yeri,Ban Zhao'un hayatı ve eserleri incelenerek Çin tarihine nasıl bir katkı sağladığı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Traditional Chinese society did not value women who they deserve, put into specific categories and described as an invisible entity because of dominant Confucian teachings and a male-dominated society. They placed many restrictions for women who were deprived of the right to education. By their rules, women's living space was limited to house. Although the conditions of her time, she achieved to have education and became the first female historian of Chinese society. She completed her book called Han Shu that is the first historical almanac in her time. She also wrote her book called NüJie (advices for women) and aimed to shed light on women that is the class stayed in the background of her day. BanZhao got succeed completing her book and criticized women with both barrels in her book called NuJie and affected negatively their social life. Ban Zhao, in this sense has achieved academic success in Chinese history and became the first female historian who made a name for herself. At all stages of this study, respectively, Eastern Han Dynasty Era, in which Ban Zhao lived, Position of Women in this era, the life and works of Banzhao were analyzed and in this way how she contributed to the history of China was tried to be revealed.