Sakaryalı Hacı Hafız Mevlüt Erdem Hoca Efendi'nin hayatı, eserleri, tasavvuf Anlayışı ve musikişinaslığı
Sakaryalı Hacı Hafız Mevlüt Erdem: His life, works, understanding of sufism, and music
  1. Tez No: 355838
  2. Yazar: ESRA KALINSAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk-İslam Sanatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Toplumun belli bir kesimine ışık tutmuş, örnek teşkil etmiş şahısların günümüze de ışık tutması önemli bir yer teşkil etmektedir. Dönemin yaşam, sosyal ve kültürel şartları önemli bazı şahısların tarihsel süreç içerisinde kaybolmasına neden olmuştur. Bu tez çalışmasında da Hacı Hâfız Mevlüt Erdem Hoca Efendi'nin hayatı çalışılmıştır. Yaşamını sürdürdüğü Eskişehir ve Adapazarı'nın farklı beldelerinde, imamlık görevini yürüterek insanlara örnek teşkil etmiştir. Tezin ilk bölümünde doğumu, ailesi, çocukluğu, hafızlığa başlaması, evlenmesi ve tahsil hayatı ile ilgili konularda bilgiler verilmiştir. Ayrıca imamlığa başladığı süreç, görev yaptığı yerler ve imamlık görevi dışındaki yaptığı işler anlatılmıştır. Diğer bölümde ise Hoca Efendi'nin sosyal hayatı, tasavvuf anlayışı ve musikişinaslığı konularında bilgiler verilip en son olarak da Hoca Efendi'ye ait fotoğraflar, mektuplar, yazılar gibi dokümanlar derlenerek son bölüme eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The social and cultural conditions of life in certain recent periods of history have resulted in the loss of a great deal of information about important historical figures and the times in which they lived. The effort to rediscover these figures, men and women who have served certain segments of society and indeed who have served as an example for them, is therefore a worthy endeavor. This thesis is one such study. Its focus is the life of Hâcı Hafız Mevlüt Erdem, a man who lived and served as an imam in various locations in the Turkish provinces of Eskişehir and Adapazarı. The first section of this thesis focuses on Hâcı Hafız Mevlüt Erdem's early life?his birth, family, childhood, hafiz training, marriage, and education?through to his work as an imam in various locations in his early career and his other activities outside of his primary vocation. The subsequent sections of this thesis focus on his social life, his relationship to Sufism, and his approach to music. Lastly, a number of documents, including photographs, personal letters, and other writings, are compiled in an appendix at the end of the thesis.