Santos'un teorisinde karşı-hegemonik hukuk arayışları
Counter-hegemonic law in Santos's theory
  1. Tez No: 355841
  2. Yazar: DUYGU HATIPOĞLU AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİM ÜYE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Law, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Boaventura De Sousa Santos, özellikle 90'lı yıllarda iyice görünür olan ve sosyo-kültürel paradigmadaki bir geçişi ifade eden sürecin irdelenmesi sonucunda, yeni bir epistemoloji ve hukuk anlayışı önermiştir. Santos, modernite paradigmasının içinden çıkılmaz bir krizde olduğu tespitiyle birlikte, bu krizin aşılmasının yolu olarak“muhalif postmodernizm”önermektedir. Bu duruş içinde modernitenin vaatleri olarak eşitlik, özgürlük, barış, doğa hakimiyetini eleştirel bir bakış açısıyla yeniden okunması ve anlamlandırılması gerekir. Santos'un teorisinin ana hatlarını ve hukuka dair fikirleriyle birlikte, karşı-hegemonik hukuk anlayışını ortaya koymak için ilk bölümde, muhalif postmodernizm duruşu ele alınmıştır. Burada, modernite ve postmodernite tartışmalarıyla birlikte, Santos'un içinden geçtiğimizi iddia ettiği geçiş anı irdelenmiştir. İkinci bölümde, karşı-hegemonik hukuka dair bir tartışmanın başlangıcı olarak hegemonik hukuk olgusu, hukukun, modernite ve kapitalizm ile ilişkilendiği süreçler ve buralarda yaşadığı dönüşüm ve bunun anlamı üzerinde durulmuştur. Üçüncü ve son bölümde ise, Santos'un yeni bir hukuk algısı ve bu hukuk fikrinin somutlaştığı biçimler olarak hukuki çoğulluk ve interlegalite, hukukun zaman-mekan ölçeğinde yeniden anlamlandırılması ve hukukun politik olarak meşrulaştırılmış toplumsal dönüşümünün temel ve evrensel aracı olarak iş görmesi karşısında karşı-hegemonik küreselleşme ve madunların kozmopolitiği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Boaventura de Sousa Santos suggests a new epistemological and legal concept for the transition of socio-economic paradigm that become apparent especially in 1990's. Santos, with the identification that the paradigm of modernity is in an inextricable crisis, proposes an“oppositional postmodern”stance for overcome the crisis. This stance, take the equality, liberty, peace or domination of nature as the promises of modernity and submits them to a radical critique and gives a new meaning. For explain the main lines of Santos' theory and his ideas about law, in first chapter, the stance of oppositional postmodernism was discussed. Thus, with the arguments of modernism and postmodernism, the paradigmatic transition is examined. In the second chapter, as an introduction to counter-hegemonic law, was emphasized the fact of hegemonic law, the processes in which modernity and capitalism are related, and the transformation of law and the meaning of this transformation. In the third chapter, as a new common legal sense and its concrete forms, have been discussed legal pluralism and interlegality, times-spaces of law, counter-hegemonic globalisation and subaltern cosmopolitanism.