Kemal Tahir ve Luis Martin-Santos'un eserlerinde aydın
El intelectual en las novelas de Kemal Tahir y Luis Martin-Santos
  1. Tez No: 280093
  2. Yazar: NİHAT TARKAN
  3. Danışmanlar: DR. RİCARDO CAMPOS BLOSS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
?Kemal Tahir ve Luis Martín-Santos'un eserlerinde aydın? isimli çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Luis Martín Santos ve ?Tiempo de silencio? isimli romanı incelenmiştir. Bu bölümde, yazarın ve romanın daha iyi tanınabilmesi ve anlaşılabilmesi için sadece Luis Martín-Santos ve ?Tiempo de silencio? değil, yazarın yaşadığı dönem, tarihsel ve edebi olarak geniş kapsamlı olarak ele alınmıştır. Bu bölümde, İspanyol tarihi; özellikle de iç savaş ve Franco dönemi üzerinde de durulmuştur. Bunun sebebi, bu dönemin etkilerinin Martín-Santos'un hayatına ve dolayısıyla yazdıklarına yansımış olmasıdır. Dönem hakkında tarihsel ve edebi bilgiler verildikten sonra yazarın hayatı ve özellikle edebi kişiliği üzerinde durulmuş, daha sonra da ?Tiempo de silencio? özellikle aydınlara bakış açısından incelenmiştir. İkinci bölümde de birinci bölümün yapısına sadık kalarak Kemal Tahir ve ?Esir Şehrin İnsanları? isimli romanı incelenmiştir. Romanın ve yazarın daha iyi anlaşılabilmesi için dönemin tarihsel ve edebi olayları üzerinde durulmuş, daha sonra yazarın hayatı ve özellikle edebi kişiliği hakkında bilgi verilmiştir. Luis Martín-Santos'un ?Tiempo de silencio? eserinde de yapıldığı gibi, Kemal Tahir'in ?Esir Şehrin İnsanları? eserinde de aydınlar yeterli kapsamda incelenmiştir. Birinci ve ikinci bölümler aynı yapıda incelenerek her iki eser ve yazar arasında karşılaştırma yapmayı kolaylaştırmak amaçlanmıştır. Üçüncü bölümde ilk önce aydın kavramı üzerinde durulmuş, Batılı aydın ile Türk aydını arasındaki ayrım gözler önüne serilmeye çalışılmıştır. Daha sonra ?Tiempo de silencio? ve ?Esir Şehrin İnsanları?ndaki aydınlar karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma temel olarak roman başkişileri olan Pedro ve Kamil Bey arasında yapılmıştır. Çalışmamızın bu bölümünde romanın aynı zamanda birer aydın olan başkişileri ?Kamil Bey ve Pedro? dışında, ?Madrid ve İstanbul?, ?Batılılaşma? ve ?Deneme-Roman? altbölümleri altında da ?aydın? ele alınmıştır.?
Özet (Çeviri)
?The intellectual in the novels of Kemal Tahir and Luis Martín-Santos? consists of three parts. In the first part Luis Martín-Santos and his novel ?Tiempo de silencio? was analyzed. In this part, not only Luis Martín-Santos and his novel ?Tiempo de silencio? was studied but also the period in which the writer lived particularly studied in terms of literary and historically. In this part especially the Civil War and The Age of Franco were focused on because that period affected the life of Martín-Santos and naturally his works. After giving literal and historical information about the period, an information was given about the life and especially literal personality of Luis Martín-Santos, than ?Tiempo de silencio?was studied with respect to the the point of wiev to the intellectuals. In the second part Kemal Tahir and ?Esir Şehrin İnsanları? was studied structurally similar to the first part. The historical and literal events of the period were studied, and than the information was given about the life and especially the literal personality of the writer so as to be acknowledged better. Like it was done in ?Tiempo de silencio?, also in ? Esir Şehrin İnsanları? the intellectual was studied in a detailed way. First and second part were studied in similar structures with the aim of facilitating to make a comparision between the writers and their works. In the third part, firstly the term ?Intellectual? was studied, and it was tried to reflect the difference between Turkish and European intellectuals. A comparision was done between the intellectuals of ?Tiempo de silencio? and ?Esir Şehrin İnsanları?. The comparision was fundamentally made between the novels of the main characters Pedro and Kamil Bey. In this part of our work, beside the main characters ?Pedro and Kamil Bey? who are also intellectuals at the same time, ?the intellectual? was studied under the headline of ?Madrid and İstanbul?, ?Westernisation?, ?Novel Essay?.