Kadirli'de yaylacılık faaliyetleri
Yaylacılık activites in Kadirli
- Tez No: 355864
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TIRAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Yaylacılık faaliyetleri sadece Kadirli ve çevresinde her yıl yaklaşık 100 bin insanı doğrudan ilgilendiren sosyo-külterel bir faaliyet olmasına rağmen, bu güne kadar yöremizde yapılan yaylacılık faaliyetleri hakkında yeteri kadar bilimsel çalışmanın yapılmadığı görülmüştür. Yapılan araştırmalarda ise konuya yüzeysel şekilde değinildiği görülmüş olup, bu eksikliği giderebilmek için 'Kadirli'de Yaylacılık Faaliyetleri' konulu araştırmanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Çalışma sırasında tüm yaylalar gezilerek yerinde gözlem yapılmıştır. Yaylacılara 23 soruluk anket çalışması uygulanmış, yayla sakinleri ile birebir görüşmeler yapılarak yaylalar hakkında bilgi sahibi olunmaya çalışılmıştır. Ayrıca konu hakkında bölge yaylacılığı üzerine yapılan önceki çalışmalar taranarak, tek tek incelenmiştir. Yaylaların fotoğrafları çekilerek ve arşivleme yapılmıştır. Adana ve Osmaniye Meteoroloji İl Müdürlüklerinden rasat sonuçları alınarak sıcaklık, yağış vb. karşılaştırmalar yapılmıştır. Ayrıca çalışma sahası ile ilgili fiziki, topografya, toprak, iklim, jeoloji vb. haritaların taraması yapılmış, uydu görüntüleri incelenerek yükselti ve koordinat hesaplamalarında bulunulmuştur. Araştırma sonucunda 30'u Kadirli ilçesi sınırlarında, 17 tanesi de ilçe sınırları dışında olmak üzere toplam 47 yaylada bölge halkının yaylacılık faaliyetlerinde bulunduğu tespit edilmiştir. Yeryüzü şekilleri ve coğrafi konumları elverişli olan ve eskiden beri bu aktivitelerin merkezi durumunda olan yaylaların hala cazibesini korumaya devam ettiğini görülmekle birlikte, yeni yayla yerleşmelerinin de ortaya çıkarak büyümeye başladığı görülmüştür. Yaylaların hemen hepsinde başta altyapı olmak üzere, birçok sorunun devam ettiği görülmektedir. Ayrıca yaylalara iniş ve çıkışları belirleyen faktörün ise yaylacıların tarım, hayvancılık veya rekreasyon amacına göre değişiklik gösterdiği tespit edilmiştir. Yaylalarda kullanılan mesken tiplerinin ise, yayladan yaylaya ve yaylacının gelir durumuna göre değişiklik gösterdiği ortaya çıkmıştır. Bölge halkının bir gerçeği olan yaylacılık faaliyetlerinin gelişigüzel değil de bir sistem çerçevesinde yapılması için devletin acilen bir yayla kanunu çıkartması gerekmektedir. Ayrıca bu yayla yerleşmelerinin başta kanalizasyon, ulaşım ve temiz içme suyu olmak üzere alt yapı sorunlarının da acilen çözüme kavuşturulması yaylacıların en büyük beklentisidir. Bununla birlikte yaylaların doğa turizmine kazandırılması için çalışmaların bir an önce başlatılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Although ''Yaylacılık Activities in Kadirli“ and its surroundings are socio-cultural practices that directly interests aproximately hundred thousand people every year, it is apparent that enough scientific research about yaylacılık activities in our region has not been done until now. Researches have shown that this subject is mentioned on the surface and to fulfill this deficiency it is necessary to make a research called ”Transhumance Practices in Kadirli". During this study, all of the highlands are visited and observations are done on the premises. A questionairre including twenty-three questions has been applied and face to face interviews with the residents of highlands were made, so it is tried to gather information about highlands. Furthermore, the previous studies on regional transhumance practices are scanned and they are examined one by one. The photographs of highlands were taken and they are archieved. Meteorologic observation results were taken from Meteorological Services of Adana and Osmaniye Provinces and comparisons like temperature, rain drop results, etc. were made. In addition to this, physical, topographic, earth, climate, geological, etc. maps were scanned and coordinate calculations were done by examining satellite images and altitude. With the result of the research, , it is determined that people of the region are having transhumance practices in forty-seven highlands, thirty of which are in the borders of Kadirli and seventeen of them are out of it. Having suitable landforms and geographical locations, these highlands, which are in the center of these practices, are still saving their attraction and enlarging as new forms of settlements. It is apparent that in almost every highland many problems, such as mainly infrastructure problems are still continuing. Furthermore, it is determined that the main factor, specifying the returns and arrivals of the highlands' residents, is changing according to their aims such as agriculture, livestock and recreation. It came out that dwelling types change from highland to highland and according to incomes of their residents. It is needed that the goverment should hastily legislate a highland law so that the transhumance practices, which is a reality of the community of the region, can be done systematically but not randomly. Additionally, the great expectation of the communities of highlands is the urgent solution of the infrastructure problems such as mainly about sewerage, transportation and clean tap water. In addition to this, studies have to be started immediately to make the highlands as ecotourism places.