Osmaniye-Kadirli'de yetiştirilen Thymbra spicata Var. spıcata'nın yaprağı ve mospilan insektisidi ilaveli topraklarda karbon mineralizasyonu
Thymbra spicata Var. spicata of leaf and mospilan insecticide additions growing in Osmani̇ye-Kadirli on soil carbon mineralization
- Tez No: 430222
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE SAĞLIKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, Mart 2014 ve Mayıs 2015'de Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde kültürü yapılan Thymbra spicata var. spicata L. (Karabaş kekik, Lamiaceae)'nın yaprak ve topraklarının bazı ekolojik özellikleri belirlendikten sonra yaprakları topraklarının organik karbon içeriğine eşdeğer (1/1) ve bu değerin yarısı (1/2) oranlarda topraklara karıştırılarak karbon mineralizasyonu (45 gün boyunca, 28°C ve tarla kapasitesinin %80'i) izlenmiştir. Ayrıca Mospilan 20 sp insektisidinin önerilen dozu (10 g/da), bu dozun 5 (50 g/da), 7,5 (75 g/da) ve 10 katı (100 g/da) kekik topraklarına ilave edilerek bu insektisidin toprak karbon mineralizasyonuna etkisi izlenmiştir. Topraklarda C mineralizasyon deneyleri CO2 respirasyon yöntemi ile belirlenmiştir. Mayıs 2014'de toplanan ve kekik ilave edilmeyen toprak ile toprak karbonunun 1/1 ve 1/2 düzeyinde kekik yaprağı ilave edilmiş toprakları arasında istatistiksel olarak bir fark gözlenmemiş iken Mart 2015'in kekik ilave edilmeyen toprağı ile toprak karbonunun yarısı düzeyinde kekik yaprağı ilave edilmiş topraklar arasında anlamlı bir fark gözlenmiştir (P = 0,001). Insektisid ilaveli denemelerde ise 50 g/da Mospilan ilave edilmiş örneğin C mineralizasyonu ile C mineralizasyon oranının 10 g/da ve 75 g/da Mospilan ilaveli topraklardan yüksek bulunmuştur (P < 0,05). Tüm bu bulgular ışığında Kekik topraklarına farklı dozlarda ilave edilmiş kekik yaprağının mikrobiyal faaliyeti azda olsa düşürdüğü gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, After determining some ecological properties of leaves and soils of Thymbra spicata var. spicata L. (Karabaş thyme, Lamiaceae) cultured at March 2014 and May 2015 in Kadirli district of Osmaniye, carbon mineralization was observed (45 days at 28°C and 80% of field capacity) in leaves at equal (1/1) and half (1/2) amounts of soil organic carbon content mixed with the thyme soils. Carbon mineralization was also observed in thyme soils added at the recommended dose (10 g/da) and 5 (50 g/da), 7,5 (75 g/da) and 10 (100 g/da) times of this dose of Mospilan 20 sp insecticide. C mineralization in soils was determined by CO2 respiration method. While there was not significant difference among no added, soil added thyme leaves at 1/1 and 1/2 amounts of soil carbon in May 2014, a significant diffence was observed between no added soil and soil added thyme leaves at 1/2 level of soil carbon content in March 2015 (P = 0,001). In experiments added insecticide, C mineralization and its ratio of sample added 50 g/da Mospilan was found higher than both soils added 10 g/da and 75 g/da Mospilan (P < 0,05). In the light of these findings, it was observed that microbial activity slightly decreased different doses of thyme leaves added to the thyme soils.