New media art in Turkey, a research on current situation and a development proposal
Türkiye'de yeni medya sanatı,güncel durum üzerine bir araştırma ve geliştirme önerisi
  1. Tez No: 355887
  2. Yazar: MERVE ÇAŞKURLU BELGESAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAFAK ERKAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Art History, Communication Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Sanat ve teknoloji insan var olduğundan bu yana etkileşim içinde birlikte yol almıştır. Teknolojik yenilikler topluma etki ederken sanatı da dönüştürmektedir. Sanatçıların bir kısmı ise yeni teknolojileri öncül ve deneysel biçimde kullanarak bilimin sınırlarını da sorgulamaktadır. Bu tez dünyada ve Türkiye'de sanat-teknoloji ilişkisini inceleyerek öncelikle Türkiye'de 2000'li yıllardan itibaren belirmeye başlayan yeni medya sanatının güncel durumunu geçmişten bu yana ülkemizde yer alan etkinlikleri gözden geçirerek tespit etmeyi amaçlar. Türkiye'de kurumların, müzelerin, galerilerin yanısıra bağımsız girişimlerin yeni medya sanatına yaklaşımları doğrultusunda düzenledikleri etkinlikler ve festivallerin listesi sunulmuştur. Bununla birlikte tezde yer alan röportajlarda alandaki uzmanların görüşleri alınmıştır. Araştırmalar ve röportajlardan ortaya çıkan bulgular sonucunda teknolojik altyapı eksikliği, eğitim alanındaki eksiklikler, kurumsal destek, bağımsız girişimler ve akademik araştırmaların yetersizliği sonucunda Türkiye'de yeni medya sanatının dünyaya oranla daha az yaygın olduğu öne sürülmektedir. Türk sanatçıların dünyadaki sanatçılara oranla yeni teknolojileri yeterince tanımamaları ve teknolojiyi yaratıcı bir medyum olarak kullanmamalarının nedenleri araştırılmıştır. Yeni medya sanatı Türkiye'de alan olarak yeterince tanınmayan, ancak özellikle gelişmekte olan ülkeler için gelecek vaad eden son derece önemli bir alandır. Yeni jenerasyon sanatçıların içinde bulunduğumuz çağa etki edecek eleştirel düşünce geliştirebilmeleri için teknolojik altyapı ve donanıma ihtiyaçları vardır. Tezde Türkiye'de bu alanın gelişmesi ve yaygınlaşması için öneriler ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
Art and technology have pressed forward in unison since the dawn of mankind. As technological advances transform society, this transformative influence also touches on the art field. A number of artists have pushed the boundaries of science by making use of new technologies in pioneering and unconventional ways. This thesis aims to pinpoint the current state of new media art – a movement that took hold in Turkey in the 2000s – by uncovering the events that have taken place in our country over the years. A list of has been provided that documents events in the new media field organized by institutions, museums and galleries in Turkey in addition to festivals and other events held by independent entrepreneurs. Furthermore, the thesis also contains opinions from experts in the field who have kindly contributed to this thesis by way of interviews. The research and interviews conducted herein have indicated a lack of technological infrastructure and education, in addition to a dearth of institutional support, independent enterprise and academic study – factors that appear to have retarded the growth of new media in Turkey in comparison to other countries around the world. The study has delved into the reasons for Turkish artists' lack of understanding of new technologies and their use as a creative tool. New media is a noteworthy field that is little known in Turkey but promises further growth in developing countries in particular. In order for a new generation of artists to develop a critical outlook and influence the current age, they have to engage with the technological infrastructure and arm themselves with the necessary tools. The thesis makes a series of suggestions for advancing the field and making it more widespread in Turkey.