Yerleşme birimlerinin enerji korunumu açısından değerlendirilmesi:Halkalı örneği
Evaluation of energy preservation in settlement units: The case of Halkalı
  1. Tez No: 356001
  2. Yazar: SEDA SERBEST
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ŞULE FİLİZ AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dünyadaki enerji kaynaklarının azalması ve buna karşın enerji ihtiyacının artması sonucunda mevcut enerjinin verimli kullanılması ve yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanılması önem kazanmıştır. Son yıllarda atmosferde insan faaliyetlerinden kaynaklanan hızlı bir ısınma görülmektedir. Bunun nedeni sera gazlarının atmosferdeki birikimlerinin hızlı bir şekilde artmasıdır. Önemli bir sera gazı olan karbondioksitin salımının büyük bir kısmı binalardan kaynaklanmaktadır. Bina içerisinde kullanıcıların gereksinmeleri karşılanırken çevrenin sürdürülebilirliği sağlanmalıdır. İnsan aktivitelerinin çevreye olumsuz etkisinin azaltılmasında enerji açısından sürdürülebilirlik oldukça etkilidir. Bu konuda yapılabileceklerden biri de binalarda enerji tüketiminin azaltılmasıdır. Tüketilen enerjinin miktarı binanın kullanıcı gereksinmelerinin ne kadarını pasif olarak karşılayabildiğine bağlı olarak değişir. Pasif olarak mimarın kontrolü altında olan binaya ilişkin değişkenler; binanın bulunduğu yer, yönlendiriliş durumu, bina aralıkları, bina formu, hacim organizasyonu, bina kabuğu optik ve termofiziksel özellikleri olarak sıralanabilir. Pasif olarak doğru tasarlanmış bir binada iklimsel konfor koşullarına ulaşabilmek, dolayısıyla enerji kullanımını da azaltmak olanaklıdır. Türkiye genelinde ve İstanbul'da özellikle kapalı yerleşim şeklindeki yerleşme birimlerinin son yıllarda arttığı görülmektedir. İstanbul'da hızlı nüfus artışı ve buna bağlı olarak konut ihtiyacının artması ile çoğunlukla kent çeperinde bu tür yerleşimler hızlı bir şekilde çoğalmaktadır. Ancak, bu konutlar hızlı üretime bağlı olarak, inşa edildikleri yerin iklimsel ve fiziksel özelliklerine bakılmaksızın tip proje yöntemi ile yapılmaktadır. Sadece sayısal üretime dayalı bu uygulama, konutların işletim sürecinde birçok soruna neden olarak hem enerji maliyeti hem de kullanıcı sağlığı açısından olumsuz koşullar yaratabilmektedir. Günümüz teknolojisi sayesinde iklim koşullarını ve bina özelliklerini bilgisayar programları aracılığıyla simüle ederek enerji tüketimi ve harcamalarını azaltan enerji verimli binalar inşa etmek mümkün olmaktadır. Bu çalışmada İstanbul Halkalı'da inşa edilmiş iki etaplı bir yerleşim birimi ele alınmış ve ısıtma-soğutma enerjisi harcamaları Autodesk Ecotect Analysis simülasyon programı ile değerlendirilmiştir. Öncelikle yerleşme biriminde yeralan binaların ısıtma-soğutma enerjisi harcamaları simülasyon programı ile hesaplanmıştır. Çalışmanın devamında ise yerleşim birimi için farklı tasarım senaryoları geliştirilerek her senaryonun mevcut durum ile karşılaştırması yapılmıştır. Söz konusu senaryolar üzerinden enerji korunumu açısından optimum duruma ulaşılmaya çalışılmış ve son olarak optimum durum ve mevcut durum için ısıtma ve soğutme enerjisi maliyetleri hesaplanarak karşılaştırmalar yapılmıştır. Sonuç olarak; yerleşme birimi tasarımında bina aralıkları, bina formu, bina kabuğunun optik ve termofiziksel özellikleri gibi tasarım değişkenlerinin ısıtma ve soğutma enerjisi korunumu açısından önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Yerleşme biriminin mevcut durumuna ve geliştirilen senaryolara ait ısıtma ve soğutma enerjisi harcamalarına bakıldığında, tasarım aşamasında binalarda pasif önlemler alınarak enerji korunumunun sağlanabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Efficient use of available energy and utilization of renewable energy sources has gained importance as a result of decrease in world energy sources and conversely increase in need for energy. In recent years, a rapid warming in the atmosphere caused by human activities has been seen. This is because of the rapidly increasing accumulation of greenhouse gases in the atmosphere. Energy sustainability is highly effective in reducing the negative environmental impact of human activities. Environmental sustainability should be ensured while meeting the needs of users in the building. One thing that can be done in this regard is the reduction of energy consumption in buildings . The amount of the consumed energy varies depending on how much of user requirements the building can meet passively. The variables of built environment which are passively under the architect's control can be listed as follows; location of building, orientation, distance between buildings, form of building, spatial organization, optical and thermophysical properties of building envelope. The reason that buildings are comsuming 35% of Turkey's energy, makes taking precautions to reduce energy consumptions of buildings a necessity. 65% of the energy used in buildings goes to heating, cooling and ventilation . Therefore, reducing heating and cooling load has a great potential to save energy. Increase in settlement especially in the form of gated community has been seen overall Turkey and Istanbul in recent years. Due to rapid population growth in Istanbul and consequent housing needs the number of housing units mostly in city perisphery is multiplying quickly. However, these housing units are built regardless of climatic and physical properties of their location due to rapid production. This application which is based on only numerical production may produce unfavorable conditions for both energy costs and user health since they cause many problems during operation phase of housing units. Today's technology makes it possible to build energy efficient buildings that reduce enegy consumption and spendings through simulating climate conditions and building features via computer programs. In this study, heating and cooling energy loads of a two-stage settlement built in Istanbul, Halkalı have been examined using the Autodesk Ecotect Analysis simulation program. The project simulated on the study includes 1121 housing units. Firstly, the settlement is analyzed regarding shading conditions caused by buildings. Then, heating and cooling loads of the blocks were calculated through the simulation programme and comparisons between the loads of blocks have been held. To conclude, new settlement units are supposed to designed in energy efficient way. When architects design a project, they are supposed to consider variables about distance between buildings, building envelope and spatial organization with regard to utilization of energy efficiently. It will be possible to design energy efficient settlement units in Turkey through obligating energy efficient applications by regulations and standards, raising awareness of people and encouragement.