Ticari taşıtlardaki aksların dayanım onay testini oluşturmak için bir yöntem geliştirilmesi
Determination of a methodology to develop durability approval test of commercial vehicle axles
- Tez No: 356026
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EREKE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Ticari taşıtlardaki aks ve süspansiyon parçalarının yorulma ömürünün değerlendirilmesi, ürün geliştirme ve mühendislik çalışmalarında hafiflik, güvenilirlik ve seri üretime hızlı geçiş gibi kavramlardan ötürü ön plana çıkmış bulunmaktadır. Günümüzde otomotiv üreticilerinin, tasarımı bitmiş parçaların taşıta serbest bırakabilmesi (parçaya onay verilme işlemi), diğer bir deyişle seri üretime geçebilmesi için dayanım (ömür) testlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, aksların ticari taşıtlar üzerinde onay verilebilmesi için gerekli dayanım testlerinde uygulanacak yüklerin belirlenmesi için bir yöntemin oluşturulması amaçlanmaktadır. Geliştirilen bu yöntem ile müşteri çevrimindeki, diğer bir deyişle işletme şartlarındaki taşıt ölçümleri, hızlandırılmış laboratuvar yorulma testlerine doğru şekilde aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The assessment of the durability of components such as axles and suspension parts becomes more important in different technical areas like commercial vehicles with regard to the increasing trend towards light-weight constructions, reduction of time-to-market periods and reliability. For those reasons, the automotive manufacturers have to perform the durability tests in order to release the components considering their operational conditions, on the other words; the durability tests of the components must be realized in order to start the serial production. In this study, it is aimed to determine a necessary durability methodology in order to release the commercial vehicle axles. These durability tests must be executed through transfer of the customer-usage measurements to the accelerated laboratory durability tests with the help of this methodology.