Stabilization of expansive soil using copolymer, homopolymer polypropylene, fly ash and lime
Şişen zeminin kopolimer, homopolimer polipropilen, uçucu kül ve kireç kullanılarak stabilizasyonu
- Tez No: 356121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Büzülen-şişen da adlandırılan şişen zeminler dünyada yaygın olarak bulunan sorunlu bir zemindir. Su muhtevasındaki çeşitliliklere bağlı olarak değişen ve üzerinde bulunan veya temas halinde bulunduğu yapılarda büyük hasarlarla sonuçlanan hacime göre belirlenirler.Bu çalışmanın amacı dört farklı sentetik lif ve kimsayal maddenin şişen zeminin şişme potansiyeline olan etkilerini araştırmaktır. Şişen zemin olarak Ankara bölgesinden elde edilen sodyum bentonit kullanılmıştır. Bentonitin şişme basıncını azaltmak için olası stabilizatörler olarak kopolimer, homopolimer polipropilen , uçucu kül ve kireç olmak üzere dört ek madde değerlendirilmiştir. Optimum durumu hesaplamak için ek maddeler türlerine bağlı olarak bentonitle farklı oranlarda karıştırılmıştır. Araştırma değerlendirmesinin bir parçası olarak bir takım laboratuvar deney programı uygulanmıştır.Elde edilen sonuçlar bentonit-lif karışımların önemli ölçüde etkili olduğunu ve şişme basıncını %68'e kadar azalttığını doğrulamaktadır. Tüm veriler optimum hali belirlemek için geliştirilmiş değerler göz önüne alınarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Expansive soils, also called as shrink-swell or black cotton soil, are one of the widespread typical problematic soils in the world. They are defined by their volume changes due to variation in the water content which results in large damages to the structures which are based on or in contact with them. The aim of this study is to investigate the effects of four different synthetic fibers and chemical materials on the swelling potential of expansive soil. Sodium bentonite obtained from Ankara region was used as the expansive soil. Four types of additional materials including copolymer (CP), homopolymer polypropylene (HPP), fly ash (FA) and lime (L) were evaluated as the potential stabilizers to decrease the swelling pressure of bentonite.The results approve that bentonite-fiber mixtures are effective significantly and decrease the swelling pressure up to 68%. All data were analyzed considering the improved values to determine the optimum state.