İzlenim yönetiminin kurum imajına etkileri
The effects of impression management on corporate image
  1. Tez No: 356257
  2. Yazar: HATİCE TOPÇU ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJDE KER DİNCER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
İzlenim yönetimi kavramı, insanların sosyal ve örgütsel ortamlarda ilişkide bulundukları diğer bireyler üzerinde, kendileri ile ilgili izlenim oluşturma ve izlenimleri yönetme girişimleri olarak tanımlanabilir. Bu çalışmada, sağlık çalışanlarının izlenim yönetimi düzeylerini yordayan faktörler ve izlenim yönetimi ile algılanan kurum imajı ilişkisi ele alınmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünde, çalışanların cinsiyetleri, meslekleri, öğrenim durumları, çalışılan hastanenin kamu ya da özel oluşu, çalışanların hastalar üzerindeki izlenimlerini önemseme düzeyleri, çalışanların diğer çalışanlar üzerindeki izlenimlerini önemseme düzeyleri ve çalışanların kurum imajını algılama biçimlerinin izlenim yönetimi düzeylerini yordama gücü araştırılmıştır.Bu amaçla yapılan çalışmaya, İzmir ili metropol ilçelerinde bulunan devlet hastaneleri ve özel hastaneler arasından belirlenen 1 devlet hastanesi ve 1 özel hastanede çalışanlardan rastgele (random) örnekleme yoluyla seçilen ve veri sağlanan toplam 231 sağlık çalışanı dahil edilmiştir. Çalışmada, ?İzlenim Yönetimi Ölçeği? ve demografik bilgileri elde etmek amacıyla ?Kişisel Bilgi Formu? kullanılmıştır. Araştırma sonucunda izlenim yönetiminin örgütsel ortamda kullanılma düzeyi, bunu etkileyen faktörler ve izlenim yönetiminin kurum imajına etkileri ortaya konulmuştur. İzlenim yönetiminin örgütsel ortamda, çalışanların algıladığı kurum imajı üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of impression management can be defined as attempts of people to form an impression or influence the impressions of themselves on others of whom they get in contact with in social or corporation environment. In this study, the factors predicting the level of impression management of health workers and relationship of the impression management with the perceived corporate image is investigated. In the methodology section of the study, the factors such as ?gender, occupation, educational status, being employed by private or government hospital, levels of employees? attaching importance to the impression on the patients and on other employees, the pattern of employees? perceiving the corporate image? are investigated how powerfully to predict the level of impression management.A total of 231 health workers chosen by random sampling method from one state hospital an one private hospital which are defined among from the state and private hospitals located in the districts of Izmir, are included in the current study and data are collected. In this study ?Impression Management Questionnaire? is used for collecting data on levels of impression management and ?Personal Information Form? is used for collecting demographic information. As a result of this study, level of ?impression management? being used in corporate environment, factors effecting this level, and effect of impression management of corporate image are put forward. As a result it has been found that impression management is effective on corporate image perceived by employee in corporate environment.