Bilişsel davranışçı yaklaşım temelli psikoeğitim programının Kadın Danışma Merkezine başvuran annelerin iyi oluş düzeyi, evlilik doyumu, problem çözme ve iletişim becerilerine etkisi
The effect of a psychoeducation program based upon the cognitive behavioral approach on mothers who have applied to the Woman Consultation Center psychological well-being, marital satisfaction, problem solving and communication skills
- Tez No: 356256
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı bilişsel davranışçı yaklaşıma dayalı psikoeğitim programının kadın danışma merkezine başvuran annelerin problem çözme beceri düzeylerine, iletişim beceri düzeylerine, evlilik doyum düzeylerine ve iyi oluş düzeylerine etkisini incelemektir.Araştırma, Bornova Belediyesi Kadın Danışma Merkezi'ne aile içindeki sorunlarla başa çıkamama nedeniyle yardım almak için başvuran annelerle yürütülmüştür. Araştırmada 33'ü deney ve 16'sı kontrol grubunda olmak üzere toplam 49 denekle çalışılmış olup, bu denekler deney ve kontrol gruplarına rastgele atanmıştır. Her iki gruba da ön test olarak Kişisel Bilgi Formu, Problem Çözme Envanteri, İletişim Becerileri Değerlendirme Ölçeği, Evlilik Yaşam Ölçeği ve Psikolojik İyilik Hali Ölçeği uygulanmıştır. Deney grubu her oturumu iki buçuk saat süren ve 16 oturumdan oluşan bilişsel davranışçı yaklaşıma dayalı psikoeğitim programına tabii tutulmuştur. Kontrol grubuna ise herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Uygulama bitiminde her iki gruba son test olarak aynı ölçekler tekrar uygulanmıştır.Ön test son test uygulamalarından elde edilen veriler karışık desenlerde kullanılması uygun bir teknik olan ?2×2 Karışık Desen ANOVA? tekniğiyle analiz edilmiştir. Araştırmada tüm analizler için anlamlılık düzeyi .05 olarak alınmıştır.Analizler sonucunda, bilişsel davranışçı yaklaşıma dayalı psikoeğitim programının annelerin problem çözme beceri düzeylerini, iletişim beceri düzeylerini, evlilik doyum düzeylerini ve iyi oluş düzeylerini arttırdığı ortaya çıkmıştır.Elde edilen veriler literatür dikkate alınarak tartışılmış, ruh sağlığı çalışanlarına ve ileride yapılacak araştırmalara yönelik bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to understand the effects of the cognitive behavioral approach based psychoeducation program on the level of problem solving skills, level of communication skills, marriage satisfaction level and well-being level of mothers who have applied to the woman consultation center.The research was carried out with mothers who had applied to the Bornova Municipal Woman Consultation Center for help in handling their problems within the family. 49 subjects were analyzed within the research and they were randomly assigned to two groups: 33 subjects in the experiment group, and 16 in the control group. Both groups were given a Pesonal Information Form, Problem Solving Inventory, a Communication Skills Evaluation Scale, Marriage Life Scale and a Psychological Well-Being Scale as a pre test. The experiment group was later subjected to the psychoeducation program based on cognitive behavioral approach which consisted of 16 sessions, each of them being 2,5 hours. Whereas the control group was not interfered with. After the application of the psychoeducation program, both groups were once again given the same scales as a post test.The data obtained from both the pre test and the post test were analyzed with the ?2×2 Complex Design ANOVA? technique which is suitable for complex designs. For all the analyzes in the research the level of significance has been taken as .05.As a result of the analyses, is has been understood that the psychoeducation program based on cognitive behavioral approach has increased the mothers? level of problem solving skills, level of communication skills, marriage satisfaction level and their well-being level.The obtained data has been discussed taking into consideration the literature, also some suggetions have been made for future researches and for those who work in the mental health sector.