Abdullah İbn Abbâs ın fıkıhçılığı ve hac ibadetiyle ilgili içtihatları
İbn Abbâ's opinions deal with pilgrimage (Hajj)with in the frame of his fiqhunderstanding
  1. Tez No: 356277
  2. Yazar: ABDULĞALİP ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED TAYYİB KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma, Sahabe bilginleri halkasından biri olan ve çok yönlülüğüyle tanınan İbn Abbâs?ın İslam hukukuna dair fikirlerini tespit etmektedir. Tefsir ve Hadis ilimlerinin önemli şahsiyetlerinden biri olarak kabul edilen İbn Abbâs?ın, İslam hukukunda da yeri hiç şüphesiz ki çok önemlidir. Asr-ı Saadette yaşının küçük olmasın¬dan dolayı Rasulullah (s.a.v.)?ın hanesine rahatça girip çıkmış, dört halifenin ilim meclisinde bulunmuş olan İbn Abbâs?ın, bu sayede kazanmış olduğu birikimlerini fıkıh dâhil ele aldığı bütün konulara yansıttığını görmekteyiz. Doğrudan bir fıkıh kitabı yazmasa da İslam hukukunun birçok alanına sunduğu katkı takdire şayandır. Bu çalışma İbn Abbâs?ın, ilmî kişiliği ile Fıkhî görüşleri ve ayrıca hac ile ilgili furû?i fıkıh alanındaki fikirlerini ele almaktadır. İbn Abbâs kendine özgü yorum ve bakış açısıyla İslam hukukunun konularına temas etmiş, İslam hukuk ekollerinin ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. ANAHTAR KELİMELER: Abdullah ibn Abbas, Fıkıh, İçtihad, Hac, Umre, Fetva.
Özet (Çeviri)
This work aims to determine the ideas of Ibn Abbas about the Islamic law, who is one of the scholars among the Companions of Prophet Muhammad and is well known for being multi dimensional. Ibn Abbas known as one of the prominent figures of tafseer and hadith studies has a very unique place in the Islamic law. He had easily entered Prophet Muhammad?s home since he was a little boy, attended the science discussions of the four caliphs and has reflected all he has learned to all subjects including law. Even he did not directly write a book on law, his contributions into many aspects of the Islamic law is worth appreciation. In this work the scientific personality of Ibn Abbas has been mentioned together with his jural views and his ideas about hajj in terms of the law. Ibn Abbas has dealt with the topics of Islamic law in his original style and has paved the way for emerging of the Islamic law schools. KEY WORDS: Abdullah ibn Abbas, Fiqh, Ijtihad, Fatwa, Hajj, Umrah.