Resmi belgede sahtecilik suçu
Crime of fraud in official documents
  1. Tez No: 356278
  2. Yazar: ALİ ÜSTÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN YOKUŞ SEVÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 204. maddesinde düzenlenen resmi belgede sahtecilik suçu ile ilgili bu yüksek lisans tezinin amacı resmi belgelerde sahtecilik suçunu 765 ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunları, doktrindeki görüşler ve Yargıtay kararları ışığında mukayeseli olarak değerlendirilmesidir. Bu incelemede 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda sistematik açıdan kamunun güvenine karsı suçlar içerisinde yer alan resmi belgelerde sahtecilik suçları ele alınmıştır. Resmi belgede sahtecilik, resmi belgeyi bozmak, yok etmek, gizlemek, resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyan, resmi belge hükmündeki belgelerde sahtecilik, suçun özel görünüş şekilleri, daha az ve daha fazla cezayı gerektiren hal ile belgelerde sahtecilik suçlarında korunan hukuksal fayda incelenmiştir. Tezin son kısmında ise belgede sahtecilik suçları ile ilgili olarak uygulamada özellik arz eden durumlar incelenmiş, ilgili kısımlarda Yargıtay kararlarından faydalanılmıştır. Anahtar kelimeler :Sahte, Resmi Belgede Sahtecilik, Kamu Görevlisi, Kamu Güveni, Türk Ceza Kanunu.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is evaluate fraud crimes in official documents from the perspective of old and new Turkish Criminal Law by the light of the doctrinal opinions in a comparative way. In this research, fraud in official documents which exists within the crimes against the public trust has been studied systematically in new crime law; Turkish Criminal Law Code No 5237. Fraud in official documents, spoiling the official documents, destroying, hiding, mispronounciation during preparation of the official documents, fraud in terms of offical documents,terms and conditions requiring less penalty and legal benefits protected in the fraud crimes have been analyzed. Keywords :Fraud, fraud in official document, public official, public trust, Turkish Criminal Law