İlkokul öğretmenlerinin sınıf yönetimi becerilerinin çok boyutlu olarak incelenmesi(istanbul ili Sancaktepe örneği)
Multidimensional research on classroom management skills of form teachers in primary schools (Sancaktepe sample)
  1. Tez No: 356299
  2. Yazar: ALİ MURAT KOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA OTRAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Eğitim toplumların yaşam standardını şekillendiren en temel unsurlardan biridir. Önceki nesillerin gelecek nesillere tecrübelerini aktarması olarak da özetlenebilecek eğitim belirli sistematik düzenlerle yapıldığı taktirde kendi kendini ve toplumu yenileyen dönüştüren büyük bir itici güç doğurmaktadır. Bu nedenle toplumların refahı için eğitim ve dolayısıyla eğitim planlaması önem arz etmektedir. Günümüzde teknolojiye paralel olarak uzaktan eğitim, öğrenci merkezli vb. uygulamalar yaygınlaşmakta ise de her çocuğun belirli bir yaş düzeyine kadar bir öğretmen tarafından yönlendirilmeye ihtiyaç duyduğu açıktır. Eğitimin kalitesine etki eden çevresel, ailevi vb. etkenler olmakla birlikte öğretmenin birincil önemi yadsınamaz olarak ortadadır. Sınıf yönetimi becerisi gelişmiş bir öğretmen en olumsuz şartlarda dahi eğitimden maksimum verim elde edilmesini sağlayabilir. Bu gerçeklerden hareketle, bu araştırmanın ilkokul sınıf öğretmenlerinin sınıf yönetimi becerilerini çok boyutlu inceleyerek, öğretmenlerin sınıf yönetiminde başarılı ve geliştirmeye açık oldukları alanların tespit ile, öğretmen yetiştirme etkinliklerine rehberlik ederek eğitimin kalitesine katkıda bulunması beklenmektedir. Bu araştırmada ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenlerinin görüşlerine dayalı olarak, İlköğretim Sınıf Öğretmenlerinin Sınıf Yönetim Becerilerinin öğretmenin cinsiyetine, yaşına, okuttuğu sınıf düzeyine, medeni duruma, seminere katılım durumuna, sınıftaki öğrenci sayısına göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Sancaktepe ilçesindeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ilkokullarda görev yapan 570 öğretmen oluşturmaktadır. Bu doğrultuda ölçekler, bu evrenden tesadüfî örnekleme yöntemi ile seçilmiş toplam 249 öğretmene uygulanmıştır. Sınıf Yönetimi Becerilerini değerlendirmek üzere İlgar (2007) tarafından geliştirilen 81 maddelik Sınıf Yönetimi Becerileri Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Ölçek tek boyutludur. Verilerin çözümlenmesinde SPSS 15.0 paket programı kullanılarak demografik özelliklerin frekans ve yüzde değerleri incelenmiş, ölçeklerden alınan puanlara göre öğretmenlerin cinsiyeti, medeni durumu, sınıf yönetimi ile ilgili bir ders, kurs yada seminer alma değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için bağımsız grup t testi, yaşı, kıdemi, sınıfındaki öğrenci sayısına göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için non-parametrik Kruskal Wallis-H testi, okuttuğu sınıf düzeyine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Education is one of most important key element that shapes society's life standard. As briefly said passing down experiences from former generation to future generation, education poses propulsive force that renovates/transforms education itself and society when done by systematic regularities. So that education and accordingly educational planning have importance for public welfare. Although distance education, student-centered applications, etc become widespread in parallel with tecnology today, it is obvious that until a certain age every child needs to be guided by a teacher. As well as environmental, familial, etc. factors that effect quality of education, teacher's primary importance is undeniable. A teacher with improved classrom management skills can provide to obtain maximum efficiency from education even in most negative conditions. Moving from these truths, this research which multidimensionally investigates classroom management skills of primary school form teachers and determines fields that they are successfull and open for improvement in classroom management, is expected to contribute quality of education by leading teacher training events. In this study, predicated on primary school form teachers' opinions, it is examined whether there is statistically significant difference on Primary School Form Teachers' Classroom Management Skills due to teachers' gender, age, class level they teach, marital status, attendance status to seminar, number of students in class. Descriptive scan model is used in the research. Total field under survey consist of 249 teachers who works in 2012-2013 academic year at official primary schools that are under management of Ministry of Education, located in Sancaktepe district of Istanbul. Accordingly scales are applied to 249 teachers in total chosen from that field by random method. 81-question Classroom Management Skills Assessment Scale evolved by Ilgar (2007) is used to evaluate classroom management skills. Scale is unidimensional. To analysis the input data, frequency and percent values of demographic features are examined by using SPSS 15.0 Package Programme; Independent Groups T Test is used to define whether points taken from scales differs or not as per teacher's gender, marital status, attendance to any lesson, course or seminar about classroom management; Non-Parametric Kruskal Wallis-H Test is used as to whether points differ as per teacher's age, seniority and number of students in classroom; Unidirectional Variance Analysis (ANOVA) is used to determine whether points differ as per class level they teach.