Okul yöneticilerinin kriz yönetim tutumları ile algılanan örgüt sağlığı arasındaki ilişki (Üsküdar ilçesi örneği)
The relationship between the crisis management attitudes of school leaders and their perception of organizational health (Üsküdar district sample)
- Tez No: 356305
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA OTRAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmanın amacı; resmi ilk ve ortaöğretim okullarında çalışan okul yöneticilerin kriz yönetim tutumlarıyla algılanan örgüt sağlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma ile ilgili veriler üç bölümden oluşan anketle toplanmıştır. İstanbul İli Üsküdar İlçesindeki resmi ilköğretim ve ortaöğretim okullarında 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılında çalışmakta olan okul yöneticilerine uygulanmıştır. İstanbul ili Üsküdar İlçesinde toplam 89 resmî ilk ve ortaöğretim kurumu ve bu kurumlarda müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı görevinde bulunan 331 yönetici vardır. Örneklem belirlenmesinde tesadüfi (random) oransız küme örnekleme modeli kullanılmıştır. Araştırmada 236 okul yöneticisine ulaşılmış, 156 okul yöneticisinden geri dönüş alınmıştır. 118 yöneticiden kullanılabilir veri elde edilmiştir. Anketin ilk bölümünde ankete katılanlara (okul yöneticisi)“ait bilgilerden oluşan 10 soruluk bir bilgi formu yer almakta, ikinci bölümde araştırmacı Nükhet SAYIN tarafından geliştirilen ”Kriz Yönetim Tutumları“nı tespit etmeye yönelik toplam 72 yargı maddesi bulunmaktadır. Üçüncü bölümde ise araştırmacı Sadegül AKBABA tarafından geliştirilen ”Örgüt Sağlığı Algıları"nı tespit etmeye yönelik 53 yargı maddesi bulunmaktadır. Araştırmanın bulguları değerlendirildiğinde; yöneticilikte geçen sürenin ve yetkinin kriz yönetiminde etkili olduğu, yöneticilerin yaşları arttıkça kriz yönetim stratejileri geliştirmelerinin kolaylaştığı, kıdem yılı ve yöneticilikteki kıdem arttıkça okul yöneticilerinin kriz yönetim becerilerinin ve örgütün sağlıklı işlemesi konularında daha başarılı oldukları, meslek lisesi yöneticilerinin diğer okul türleri yöneticilerine göre kriz yönetim becerileri ve örgüt sağlığı alt boyutları puanlarının daha düşük olduğu, doğrudan atama yoluyla okul yöneticisi olanların yönetici atama sınavı ile okul yöneticisi olanlara göre kriz yönetim tutumları ve örgüt sağlığı yönetme becerilerinin daha yüksek olduğu, Hizmetiçi eğitim programına katılan okul yöneticilerinin kriz yönetimi ve örgüt sağlığı puanları incelendiğinde daha etkin oldukları sonuçlarına ulaşılmıştır. Anahtar Sözcükler; Kriz, Kriz Yönetimi, Örgüt, Örgüt Sağlığı
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the Crisis Management Attitudes of schools leaders working at primary and secondary state schools and their Perception of Organizational Health. The data related to the study were collected through a questionnaire which consisted of three parts. It was given to the educational leaders working at primary and secondary state schools in Üsküdar, İstanbul, in the 2012-2013 Academic Year. There are 89 primary and secondary state schools in Üsküdar, İstanbul and 331 educational leaders working at these schools. Cluster Sampling Technique, Random Sampling, was used. The questionnaire was delivered to 236 school leaders and 156 of them replied the questions but 118 of them were usable for data analysis. The first part of the questionnaire includes demographic questions, the second part includes 72 items developed by the researcher Nükhet SAYIN that aim to define“Crisis Management Attitudes”. As for the third part, it has 53 items aiming to define“Health Organisation Perceptions”and these items have been developed by the researcher Sadegül AKBABA. From this study we can conclude that, the span of the leadership is effective on crisis management; leaders can develop crisis management dtrategies more easily as they get older; the longer they work as leaders, the more successful they are at crisis management and running the institution in a healthy way; the leaders working at vocational schools receive fewer points at the lower dimensions of Crisis Management and Organisational Health than the other school leaders; those leaders who have been appointed directly are more skillful than those who are appointed according to their test results from the Appointment Exam; leaders who take the Inservice Training receive more points than those who don't take the Inservice Training. KEYWORDS: Crisis, Crisiss Management, Organisation, Organisational Health