Okul yöneticilerinin yenilikçilik ve risk alma tutumları ile kriz yönetimi davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between innovation and risk taking attitudes of school administrators and their crisis management behaviors
- Tez No: 765627
- Danışmanlar: PROF. DR. VİCDAN ALTINOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmanın amacı okul yöneticilerinin yenilikçilik ve risk alma tutumları ile kriz yönetimi davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Adıyaman ve Gaziantep illerinde okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kademelerinde görev yapmakta olan okul yöneticileri, örneklemi ise evrenden basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilen 258 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında Basım, Korkmazyürek ve Tokat (2008) tarafından geliştirilmiş olan“Yenilikçilik ve Risk Alma Ölçeği”ile Sayın (2008) tarafından geliştirilmiş olan“Kriz Yönetimi Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, betimsel istatistikler (ortalama, standart sapma ve yüzde), bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi, doğrulayıcı faktör analizi (DFA) ve path (yol) analizi teknikleriyle incelenmiştir. Araştırma sonucunda okul yöneticilerinin yenilikçilik ve risk alma tutumları ile kriz yönetimi becerilerinin cinsiyet, görev, mesleki kıdem, yöneticilik kıdemi, görev yapılan eğitim kademesi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılaşma olmadığı; kriz yönetimi davranışlarının kriz yönetimi ile ilgili hizmet içi eğitime katılma durumu, okulda görevli personel sayısı ve öğrenci sayısı açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca okul yöneticilerinin yenilikçilik ve risk alma tutumları ile kriz yönetimi davranışları arasında pozitif yönlü düşük düzeyde anlamlı ilişki bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarının okullarda gerçekleştirilmek istenen yenilik ve kriz yönetimi süreçlerine ışık tutması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between school administrators' innovativeness and risk-taking attitudes and their crisis management behaviors. The population of the research consists of school administrators working in pre-school, primary and secondary education levels in Adıyaman and Gaziantep provinces in the 2021-2022academic year, and the sample consists of 258 school administrators selected from the population by simple random sampling method. The“Innovation and Risk Taking Scale”developed by Basım, Korkmazyürek and Tokat (2008) and the“Crisis Management Scale”developed by Sayın (2008) were used to collect the research data. The data of the study were analyzed using descriptive statistics (mean, standard deviation and percentile), independent sample test and one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis, confirmatory factor analysis (DFA) and path analysis techniques. As a result of the research, it was found that the innovation and risk-taking attitudes of school administrators and their crisis management skills did not differ in terms of gender, duty, professional seniority, seniority of management, and education level. It has been concluded that crisis management behaviors differ in terms of participation in in-service training on crisis management, the number of staff in the school and the number of students. In addition, it has been concluded that there is a positive and low-level significant relationship between the innovativeness and risk-taking attitudes of school administrators and their crisis management behaviors.