Okul yöneticilerinin kriz yönetim tutumları: Eleştirel düşünme becerileri, medeni durum, görev türü, eğitim durumu ve eğitim kademesinin rolü
Crisis management attitudes of school managers: Critical thinking skills, marital status, type of duty, educational status and the role of educational stage
  1. Tez No: 758710
  2. Yazar: HALİL BERK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada, okul yöneticilerinin kriz yönetim tutumlarını; eleştirel düşünme becerilerinin yordayıp yordamadığını ortaya koymak amaçlanmıştır. Bunun yanı sıra yöneticilerin medeni durum, görev türü, eğitim durumu ve eğitim kademesi demografik değişkenlerini ile birikte EDB'nin KYT'yi yordayıp yordamadığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. İlişkisel tarama modelindeki araştırmanın verileri, Derelioğlu (2004) tarafından geliştirilen Eleştirel Düşünme Becerileri Ölçeği ve Sayın (2008) tarafından geliştirilen Kriz Yönetim Tutumları Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini Mersin ili Silifke ilçesinde görev yapan 315 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Bu okul yöneticilerinin 82'si kadın 233'ü ise erkektir. Verilerin analizinde okul yöneticilerinin EDB ile KYT arasındaki ilişkinin belirlenmesi için Pearson Korelasyon Analizi, okul yöneticilerinin eleştirel düşünme becerilerinin kriz yönetim tutumlarını yordama düzeylerini belirlemek için basit ve çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda okul yöneticilerinin EDB'si ile KYT'sinin yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada okul yöneticilerinin EDB'si ile KYT arasında orta düzeyde, pozitif yönde bir ilişki tespit edilmiştir. Okul yöneticilerinin EDB'si ile KYT'nin alt boyutlarından“Sinyalleri Alma”,“Krize Hazırlık”,“Tahribatın Okul Geneline Yayılmasını Engelleme”ve“Öğrenme”boyutlarında pozitif yönde ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir.“Kriz Anı”ve“Okulun Toparlanma Aşaması”alt boyutları ile pozitif yönde ve zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Okul yöneticilerinin EDB'sinin, KYT'nın anlamlı bir yordayıcısı olduğu ve %40 düzeyinde açıkladığı sonucuna varılmıştır. Okul yöneticilerinin EDB'sinin, KYT'nin“Sinyalleri Alma”,“Krize Hazırlık”,“Tahribatın Okul Geneline Yayılmasını Engelleme”,“Okulun Toparlanma Aşaması”ve“Öğrenme”alt boyutlarını anlamlı olarak yordadığı tespit edilmiştir. Ayrıca medeni durum demografik değişkeniyle birlikte okul yöneticilerinin EDB'sinin, KYT'yi anlamlı olarak yordadığı belirlenmiştir. Okul yöneticilerinin EDB'sinin medeni durum ve görev türü değişkeni ile birlikte KYT'nin“Krize Hazırlık”, eğitim durumu değişkeni ile birlikte“Kriz Anı”, yine medeni durum değişkeni ile birlikte“Tahribatın Okul Geneline Yayılmasını Engelleme”, eğitim kademesi değişkeni ile“Öğrenme”alt boyutlarını anlamlı olarak yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, crisis management attitudes of school administrators; It is aimed to reveal whether critical thinking skills predict or not. In addition, it has been tried to reveal whether the EDB predicts KYT together with the marital status, type of job, educational status and educational level demographic variables of the administrators. The data of the research in the relational scanning model were collected with the Critical Thinking Skills Scale developed by Derelioğlu (2004) and the Crisis Management Attitudes Scale developed by Sayın (2008). The sample of the study consists of 315 school administrators working in Mersin province Silifke district. Of these school administrators, 82 are female and 233 are male. In the analysis of the data, Pearson Correlation Analysis was used to determine the relationship between school administrators' EDB and KYT, and simple and multiple regression analyzes were used to determine the predictive levels of school administrators' critical thinking skills on crisis management attitudes. As a result of the research, it was determined that the EDB and KYT of the school administrators were high. In the study, a moderate, positive relationship was determined between the EDB of school administrators and KYT. It has been determined that there is a positive and moderately significant relationship between the EDB of school administrators and the sub-dimensions of KYT,“Receiving Signals”,“Preparation for Crisis”,“Preventing the Spread of Destruction throughout the School”and“Learning”. It was concluded that there is a positive and weakly significant relationship with the sub-dimensions of“Crisis Moment”and“School Recovery Stage”. It was concluded that the EDB of school administrators was a significant predictor of CGT and explained it at the level of 40%. It was determined that the EDB of the school administrators significantly predicted the sub-dimensions of KYT“Receiving the Signals”,“Preparation for the Crisis”,“Preventing the Spread of Destruction throughout the School”,“School Recovery Phase”and“Learning”. In addition, it was determined that the EDB of the school administrators, together with the marital status demographic variable, predicted CGT significantly. With the marital status and duty type variable of the school administrators' EDB, KYT's“Crisis Preparedness”, with the education status variable“Crisis Moment”, again with the marital status variable,“Preventing the Spread of Destruction throughout the School”, with the education level variable“ It was found that it predicted the sub-dimensions of ”Learning" significantly.