Büyük Kent ve İnsan olgusunun plastik sanatlara etkisi
The Great City and People phenomenon, the impact of plastic arts
- Tez No: 356330
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİT BÜYÜKİŞLİYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Kalabalığa karışmak,“düşlerden oluşan büyülü bir toplum”a girmek, 'dipsiz bir elektrik sarnıcı'na dalmak gibidir. Sanatçı da,“kalabalığın kendisi kadar büyük bir ayna”, ya da“bilinçle donatılmış bir kaleydoskop”gibidir:“Hayatın çeşitliliğini, tüm öğelerinin uçarı zarafetini”yeniden üreten,“daima istikrarsız, ele avuca sığmaz olan hayattan canlı imgelerle”hayatı açıklayan bir ayna.(Simmel,2012:12) Kalabalığa karışmak deyiminden ima edilen büyük kentlerdir ki, burada tüm yaşanmışlıklar plastik sanatlarda da göstermektedir kendini. Sanat sorunsalı-konusu içinde ele alınan büyük kentler ve tarihsel süzgecinde sosyolojik, bilimsel, ekonomik ve kültürel gelişmeler, olaylar, süreçler sanatın her zaman konusu olmuştur. Büyük kentlerin merkezleri, evrensel olayları diğer kentlerden kasabalardan önce takip ederler. Büyük kent olmanın göstergesidir bu durum. Toplumun büyük bir çoğunluğu elit, aydın, çıkarcı, lider, politik bireyleri büyük kentlerde yaşamaktadırlar. Kentler mimari, coğrafi, sosyolojik, kültürel, ekonomik ve teknolojik olarak değişen bir bölgedir. Ancak bu değişime etken olan toplumsal süreçler hızlı bir biçimde gerçekleşemez. Sanatının ana öğünü toplumdur. Sanat eserinin izleyicisi olmalıdır. Her sanatçı kişisel kendi gözünden eserlerini oluştururken; tüm yaşanmışlıklar, çevresel etkenler, inançlar, geniş yelpazeden dimağında kalanlar ona eşlik eder. Fırçasında bir renk, tuvalinde bir boşluk, şiirinde kelime veya müziğinde bir nota olur. Her insan gibi sanatçı da etkileşimler, arzu ve kaçışları, tepkilerini kendi evrensel diliyle ifade eder. Bu çalışmada kent kavramı ve tarihi sürecinde olayları, gelişmeleri, plastik sanatlar bağlamında yansımaları incelenmiştir. Modernleşme ile başlayan, aydınlanma akımları ile birlikte görsellerle ve yazılı kaynaklarlarla büyük kentlerin sanat ve sanatçısı araştırılarak zaman koşulları içinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mingling with the crowds is like entering to“a magical society composed by dreams”or diving into“a bottemless electric cistern”. And the artist is like“a mirror big as the crowd itself”or like“a kaleidoscope outfitted with consciousness”: a mirror which reproduces“the diversity of life, all of its elements' frivolous elegance”, describes life with“alive images from the life which is always unstable, unruly”.(Simmel,2012:12) What is implied by the expression of“mingling with the crowds”is the big cities. Everything happened in there, has presented itself in plastic arts as well. All the political, sociological, scientific, cultural developments, facts and process from the perspective of the big cities and their histories which is dealt in the question or the subject of art has always been the subject of art. Big cities and city centers follow universal happenings before the other cities. The cities are ever-changing areas in political, geographical, cultural, sociological, architectural, technological aspects. However, the social process which affect these kind of changements can not come off very quickly. The society is the main course of art. Art should be the follower of its own work. Each artist is unique. While creating his work of art from his own perspective, the environmental factors, his life, his beliefs, his experiences accompany him. The artist expresses the interactions, desires, abandonments, reactions by his own universal language just like everybody else. In this article, the concept of the city and the significant events, developments throughout the history, its reflections on the plastic arts are analyzed.The enlightenment movements beginning with the modernization and the art and the artist of the big cities has been searched with the visual and written sources and evaluated in the conditions of the time.