Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu'nun taşınır eşyaya ilişkin teminat hukuku ve icra-iflas hukuku düzenlemeleri karşısında irdelenmesi
Analysis of the Law on Financial Leasing, Factoring and Financing Institutions with relevance to security law in movables and execution and bankruptcy law
  1. Tez No: 356329
  2. Yazar: HİKMET KOYUNCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CEM BUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kökeni Amerika Birleşik Devletleri olan finansal kiralama işlemleri, Avrupa ülkelerinde de uygulanmaktadır. Buna karşın, hukuksal özellikleri itibari ile Anglo-Amerikan hukuk sistemine uyumlu olan bu kurumun Kıta Avrupası hukuk sistemlerine entegrasyonu, bu sistemlerin belirli prensiplerini esnetmiş (uygulanamaz hale getirmiş) olması sebebiyle yoğun tartışmaları beraberinde getirmiştir. Finansal kiralama işlemleri, Türk Hukuku'nda 13.12.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu ile düzenlenmiştir. Bu kanun 10.06.1985 tarihli 3226 sayılı Finansal Kiralama Kanunu'nu yürürlükten kaldırmıştır. Bu çalışmada Türk Hukuku'nda taşınır rehninin eşyanın teslimi şartına bağlı olarak kurulmasına ilişkin düzenleme, menkul ipoteği, üçüncü kişinin taşınır eşya üzerinde iyiniyetle ayni hak iktisabı, taşınır eşyada zilyetliğin ayni hakka karine oluşu, eşyaya bağlı borç kavramı gibi medeni hukuk prensipleri hem mülga Finansal Kiralama Kanunu hem de yeni Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu düzenlemesi çevresinde irdelenmiştir. Bunun yanında, borçlunun elinde bulunan taşınır malın haczi, istihkak iddiası, iflasın sözleşmeler üzerindeki etkisi gibi icra-iflas hukuku düzenleme ve kavramları da kanun düzenlemeleri göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler sırasında mukayeseli hukuk dikkate alınmıştır. Yukarıda belirtilen amaç ve yöntemle hazırlanan çalışmamızda finansal kiralamaya ilişkin yürürlükte bulunan mevzuatın Türk hukuk sisteminin yukarıda ifade edilen belirli prensipleri ve kurumları ile uyumlu olmadığı hususu vurgulanmış ve buna ilişkin olarak öneri ve değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The origins of financial leasing agreements have been United States of America where many European countries also implemented such agreements in their local laws. Intense debates have been made during the implementation process of financial lease agreements into Continental European Law System as the institution is said to challenge some basic principles of Continental European Law System. The financial leasing agreements have been regulated by law no 6361 named as“Law on Financial Leasing, Factoring and Financing Corporations”which has come into force as of 13.12.2012 in Turkish Law. The said regulation abolished the former Law no 3226 on Financial Leasing of 10.06.1985. In this regards the principles of Turkish Law regulating the establishment of pledge on movables on the condition of the delivery of the good, chattel mortgage, good faith acquisition of movables, the presumption on the existence of real right in case of possession of the good, rights vested with the good have been dealt with in consideration with the regulations of both the former Law no: 3226 on Financial Leasing and the recently enacted Law on Financial Leasing, Factoring and Financing Corporations. Besides the principles regulated in execution and bankruptcy laws like the attachment of the movable property (that are in possession of the debtor), claims of title with regards to the attached property, the impact of bankruptcy to the agreements which the debtor is a party to have also been analysed to that aim. The relevant regulations of the comparative law have also been taken into account. The study points out the discrepancies of the regulations of the Law on Financial Leasing, Factoring and Financing Corporations with the afore mentioned principles of Turkish Law. Recommendations have also been indicated to that end where appropriate.