Russian political elite in the Russian politics after the collapse of the Soviet Union
Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonraki dönemde Rusya politikalarında Rus siyasal eliti
- Tez No: 356331
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 369
Özet
Bugün Rusya, eski iki kutuplu dünya düzeninin büyük aktörlerinden birisi olduğu dönemdeki kadar dünya politikalarında etkili olmasa da hala her zaman göz önüne alınması gereken büyük, güçlü ve uluslararası sistem içinde etkili bir ülkedir. Rusya'nın politikalarını anlayabilmek için, öncelikle bu politikalara yön veren Rus siyasal elitinin iyi analiz edilmesi gerektiği bir gerçektir. Tezin birinci kısmında, Rus siyasal elitinin anlaşılmasında temeli oluşturacak genel elit teorilerine yer verilmiştir. Yine bu bölümde, eski dönem Rus şehir devletlerinden başlayarak, sırasıyla İmparatorluk Rusya'sı ve Sovyetler Birliği dönemi, Rus siyasal elitinin tarihi arka planı ele alınmıştır. Tezin ana kısmı Sovyetler Birliği dağıldıktan sonraki Rus siyasal elitinin incelenmesi doğrultusunda kurgulanmıştır. Bu kısımda Rus siyasal eliti ile alakalı ortaya atılan temel tartışmalara ışık tutulmaya çalışılmıştır. Bu tartışmalardan en önemlisi yeni dönem Rus siyasal elitinin yenilenmesi ya da devamlılığı konusudur. Çalışmanın önemli analitik bulgularından bir tanesi bu bilimsel tartışmada“devamlılığın”daha fazla ön planda olduğudur. Özellikle Yeltsin dönemi ile ortaya çıkan oligarklar ve bunların siyasetle olan ilişkileri; mafya, suç ve rüşvet problemleri ve bunların politik yansımaları; Putin dönemi ile oligarklara karşı yürütülen mücadele; Putin dönemi merkeziyetçi politikaları; Putin döneminde ön plana çıkan ve Siloviki olarak adlandırılan siyasal elitin özellikleri ve Rus siyasetinde önemi gittikçe artan Rus Ortodoks Kilisesi tezde ele alınan önemli konulardan bazılarıdır. Rus siyasal elitinin yönelimlerini belirleyen siyasi düşünceler de bu bölümde aktarılmıştır. Ayrıca Rus siyasal elitinin, yaş, eğitim, cinsiyet ve milliyeti gibi sosyolojik özellikleri üzerine yapılan çalışmalara da bu bölümde yer verilmiştir. NAHTAR KELİMELER: seçkinler (elitler), boyarlar, nomenklatura, Rus siyasal seçkinleri, devamlılık, dönüşüm, oligarklar, siloviki
Özet (Çeviri)
Today, even though Russia is not as influential in the world politics as it used to be during the bi-polar period, it is still one of the biggest, and the most effective countries. To understand Russian politics, it is significant to analyze the Russian political elites. In the first part of the dissertation, general elite theories which form the basis for understanding the Russian political elites are introduced and the historical background of Russian political elite starting from the early Russian city states is studied. The main part of the dissertation focuses on the Russian political elite after the demise of the Soviet Union. One of the most important issues being discussed in this part is whether there is a continuity or change in the formation of new Russian elites. Furthermore, the distinctive features of the current Russian elite are discussed in this part. Of the important issues being discussed are the oligarchs who emerged especially during the Yeltsin period; mafia, crime, and corruption in Russia and their political implications, Putin's struggle with the oligarchs; Putin's recentralization policies and their political consequences; the properties of Sloviki who are the people that have come into the political arena with Putin in the office; the ever increasing effect of Russian Orthodoxy in politics. The political thoughts which determine the orientation of the Russian political elites are also introduced in this section. In addition, studies which focus on socio-economic characteristics of Russian political elites and their findings are given in this part. KEY WORDS: elites, nobility, boyars, nomenklatura, Russian political elites, reproduction, circulation, oligarchs, sloviki