The impact of organizational learning on corporate environmentalism with the moderating effect of industry type
Örgütsel öğrenmenin kurumsal çevrecilik üzerindeki etkisi ve endüstri türü değişkeninin bu ilişkideki düzenleyicilik etkisi
- Tez No: 356333
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ DİCLE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Örgütsel öğrenme ve kurumsal çevrecilik kavramları üzerinde akademik literatürde oldukça fazla araştırma yapılmış olmasına karşın, bu iki kavramın birlikte ele alındığı araştırma sayısı birkaç örnekle sınırlıdır. Özellikle Türkiye'de bu konudaki çalışmalar yok denecek kadar azdır. Bu araştırmada kurumsal şirketlerin, sürdürülebilir kalkınma konusundaki çabalarında örgütsel öğrenmeden nasıl yararlanabilecekleri konusu ele alınmaktadır. Çalışmada özellikle, şirket çalışanlarının ve yöneticilerinin çevresel farkındalıklarının artırılmasında örgütsel öğrenme nasıl bir katkı sağlayabilir ve ne tür örgütsel öğrenme mekanizmaları kurumsal şirketlerin daha proaktif çevresel stratejiler izleyebilmesine yardımcı olabilir, sorularına cevap aranmaktadır. Bu doktora tezi Türkiye'de faaliyet gösteren şirketlerde, çalışanların algıladıkları örgütsel öğrenme boyutları ile kurumsal çevrecilik arasındaki ilişkilerin analizini içermektedir. Bu çalışmada örgütsel öğrenme kavramı için Crossan ve Hulland (1997) tarafından geliştirilen bilgi stokları (learning stocks) ve bilgi akışı (learning flows) alt boyutları kullanılmıştır. Kurumsal çevrecilik için ise Banerjee (1995)'nin geliştirdiği çevrecilik eğilimi (environmental orientation) ve çevresel stratejilere odaklanma (environmental strategy focus) alt boyutları kullanılmıştır. Çalışmada ayrıca, Türkiye'de şirketlerin faaliyet gösterdikleri endüstri türünün örgütsel öğrenme ve kurumsal çevrecilik ilişkisi üzerinde bir düzenleyicilik (moderator) etkisi olup olmadığı da araştırılmaktadır. Araştırma için gerekli veri internet ortamında kullanılan bir anket uygulamasıyla sağlanmıştır. Araştırma Türkiye koşullarında yapıldığı için orijinali İngilizce olan ölçeklerin Türkçe tercümeleri yapılmıştır. Araştırmada kullanılan örneklem Türkiye'de faaliyet gösteren şirket çalışanlarından oluşmaktadır. Türkçeye çevirisi yapılan ölçeklerin güvenirlik ve geçerlilik değerlendirmeleri için doğrulayıcı faktör analizi kullanılmıştır. Bilgi stokları ve bilgi akışı ölçekleri ile kurumsal çevrecilik ölçekleri arasındaki ilişkiyi test etmek için yapısal eşitlik modeli (SEM) kullanılmıştır. Çalışmada tüm istatistiki analizler SPSS 18.0 ve AMOS 21.0 kullanılarak yapılmıştır. Çalışma sonuçları Türkiye'de şirket çalışanlarının, şirketlerindeki bilgi stokları ve bilgi akışı ile çevrecilik eğilimi arasında kuvvetli bir ilişki olduğunu algıladıklarını ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, bilgi stokları ve bilgi akışı alt boyutları ile çevresel stratejilere odaklanma alt boyutu arasında bir ilişki bulunamamıştır. Çalışmada elde edilen diğer bir sonuç da çalışanların toplam iş deneyimleri ile bilgi akışı alt boyutu arasında pozitif bir ilişki bulunmasıdır. Çalışmada son olarak, şirketlerin içinde yer aldıkları endüstri türü değişkeninin – çevresel etkisi çok olan ve çevresel etkisi az olan sektörler - (Banerjee vd., 2003), örgütsel öğrenme ve kurumsal çevrecilik ilişkisine dair yapısal modelde önerilen hipotezler üzerinde düzenleyicilik etkisi olup olmadığı test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar bu tür bir düzenleyicilik etkisinin var olmadığını göstermiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlar, şirket çalışanlarının çevresel farkındalıklarının ve özellikle orta ve üst düzey yöneticilerin şirketlerin çevresel paydaşlarının taleplerine karşı olan duyarlıklarının artırılmasında çok önemli bir rol oynayabileceğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, Türkiye'de şirketlerin çevresel sorunların yaratabileceği riskler ve fırsatlara karşı daha proaktif bir tutum izleyebilmeleri konusunda, örgütsel öğrenmenin çok önemli bir araç olduğu söylenebilir. Daha proaktif çevresel stratejilerin benimsenmesi şirketlerin ürün, süreç, bilgi, iletişim ve teknolojilerinde önemli değişiklik ve yenilikler yapmalarını gerektirmektedir. Böylesine büyük organizayonel değişimler şirketlerin çevresel konulara dair bilgi stoklarında hâlihazırda bulunan problem çözme ve iş yapma yöntemleri yerine, yeni ve sürekli bir bilgi akışı ve yaratıcı fikirler gerektirir. Bu nedenle, şirketlerde yöneticilerin, çalışanların sürdürülebilir bir çevre konusundaki duyarlılıklarının artırılması ve şirket faaliyetleri ile doğal çevre arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamalarının sağlanmasına yönelik öğrenme faaliyetlerine odaklanmaları gerektiği görülmektedir. Ayrıca, şirketin çevreye olan olumsuz etkisinin azaltılması konusunda yaratıcı çözümler ve öneriler geliştirilmesi, çevresel konuların şirket üzerinde yaratabileceği risklerin ve olası fırsatların zamanında işaret edilmesi, v.b. gibi bireysel çevresel performansları motive edecek ödül ve takdir sistemleri uygulamaya konulmalıdır. Özellikle çevre konularında şirket içinde ortak bir anlayışı geliştirecek ortak öğrenme olanakları geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
While numerous previous research studies focused on topics on organizational learning and corporate sustainability as separate areas of interest, there is a lack of literature investigating the intersection of those two subjects so far especially in Turkish context. This research study is concerned with the question of how organizations can benefit from organizational learning in their efforts toward sustainable development. More precisely, how organizational learning can help increase environmental awareness of managers and other organizational members in organizations, and what kind of organizational learning mechanisms can facilitate organizations' efforts to shift into more proactive environmental strategies? This study investigates the relationships between organizational learning (OL) and corporate environmentalism (CE) from the perspective of organizational members in business companies in Turkish context. The concept of organizational member covers members of the management at all levels as well as employees and professionals working for the company. OL dimensions are identified as learning stocks and learning flows as proposed by Crossan & Hulland (1997), and CE dimensions are environmental orientation and environmental strategy focus as theorized by Banerjee (1995). This study also investigates the moderation effect of industry type on the relationship between OL and CE in Turkish business context. The research data was gathered by an online survey system. Since the research was conducted in Turkey, the original instruments in English were translated into Turkish. Data were collected from professional organizational members who are actively working in private companies, and who can evaluate their companies' organizational learning and corporate environmentalism practices based on their perceptions. A confirmatory analysis technique was used to evaluate the validity and reliability of the instruments translated into Turkish. Structural equation modeling (SEM) was utilized to analyze the degree of correlation between learning stocks and flows and the dimensions of corporate environmentalism in organizations. SPSS 18.0 and Amos 21.0 were used as statistical tools. This study found that learning stocks and learning flows both had a positive impact on environmental orientation in Turkish corporate setting. However, neither of the organizational learning dimensions, i.e. learning stocks and learning flows, was found to have a significant relationship with environmental strategy focus. But, this study found a significant positive relationship between environmental orientation and environmental strategy focus. Findings of the study also indicated that a positive relationship between learning flows and learning stocks in Turkish context. Another finding of the study was that length of work experience has a significant positive relationship with learning flows. Finally, this study also aimed at testing whether the relationships that were hypothesized in the SEM model are moderated by the industry type -high or moderate environmental impact sector (Banerjee et al., 2003). However, the final results, obtained with the use of structural equation modeling, indicated that no relationship was moderated by industry type in the Turkish context. Based on these results, the study concludes that organizational learning is crucial in raising the environmental awareness of organizational participants and degree of consciousness of companies toward environmental stakeholders in organizations. Furthermore, organizational learning is necessary to motivate companies to follow proactive environmental strategies in Turkish context. The shift into proactive environmental strategy focus requires companies to revise or renew their design processes, products, information and communication systems, and strategies. Since this endeavor requires creative ideas and solutions rather than existing and ready-made ones, management should focus on learning activities that improve their organizational participants' mental models towards sustainability issues, and emphasize shared learning to allow organization members to see the link between environmental issues and their company operations.