Assessment of investment fraud by internal audit: An empirical study on Turkish intermediary institutions
Yatırım hilelerinin iç denetim tarafından değerlendirilmesi: Aracı kurumlar üzerine ampirik bir çalışma
  1. Tez No: 356336
  2. Yazar: LALE ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN TANSEL KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Günümüzün karmaşık ve teknoloji üzerine kurulu dünyasında, finansal piyasalar gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler açısından ekonominin kalbi olarak nitelendirilmektedir. Yatırım kararları ise piyasaların gidişhatı üzerinde önemli etkenlerden birisidir. Karşılıklı güven esasına dayanan finansal piyasalar için her hangi bir aksamanın önüne geçilmesi oldukça önemli bir hal almıştır. Bu tezin ana çerçevesi doğru yatırım kuruluşunu seçmekte kullanılacak kriterlerin, bu firmaların iç denetim bölümleri tarafından değerlendirilmesi konusunu ele almaktadır. Bu değerlendirme çalışması Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) düzenlemeleri ve diğer ilgili mevzuata uyum hususu ile ilgili incelemeleri içermektedir. Finans sektöründeki en etkili kurumlardan olan SPK, güvenli bir yatırım ortamı sağlanması ve finansal piyasaların gelişimi konularında düzenlemeler yayınlayarak bunların yaptırımını sağlamaktadır. Bu kapsamda, finansal piyasaları etkileyen yatırım hileleri ve yatırım kuruluşlarına (daha önceki tanıma göre banka ve aracı kurumları kapsayan aracı kuruluşlar) SPK tarafından verilen cezalar ve bu cezalara sebep olabilecek özellikler ile arasındaki ilişkiler, istatistik testler ve lojistik regresyon analizi ile incelenmiştir. Aracı kuruluşların çeşitli özellikleri bu çalışma kapsamında değerlendirilmekle birlikte, bu firmaların iç denetim bölümlerinin hile riski değerlendirmeleri de ihmal edilmemiştir. Bu amaçla geliştirilmiş bir uygulama esası bulunmadığından, farklı kaynaklara ait uygulama esasları (düzenleyici otoriteler ve ilgili dernekler) karşılaştırılmış ve yukarıda bahsi geçen ampirik analiz sonuçları da dikkate alınarak finans sektörüne özel bir hile risk değerlendirme uygulama esası geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Financial markets are considered as the heart of the economy in developed and developing countries of today's complex and technology based world. Investment decisions are one of the major factors that define the outlook of the markets. Since financial sector is built on mutual trust, prevention of any disruptions in financial markets is paramount. The framework of this study defines the criteria for choosing the right investment firm according to the assessment of such companies by internal audit. This assessment is performed by evaluating compliance to Capital Markets Board (CMB) regulations and other related legislation. As the major actor in regulation of Turkish finance sector, CMB publishes and enforces compliance with its regulations that aim a secure investment environment and development of financial markets. Under this context, investment fraud in Turkish markets and sanctions imposed to Investment Firms (Banks and Brokerage Houses – previously defined as Intermediary Institutions) are investigated by different statistical tests and logistic regression analysis to explain the relationship between the causes related to sanctions imposed by CMB. While several aspects of Intermediary Institutions are evaluated in this study, fraud risk assessment of internal audit departments of such firms are not neglected. Since there isn't a definite template constructed for this purpose, existing templates of different sources (of regulatory authorities and related associations) are compared and a sector specific fraud risk assessment template in line with empirical analysis results mentioned above is constructed.