Kapitalist ideoloji ve çalışma
The capitalist ideology and work
  1. Tez No: 356424
  2. Yazar: ARİF ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Çalışma, zorlu ve zahmetli bir süreç olduğu için birkaç bin yıldır hor görülen bir olguyken kapitalist toplumda; kendini gerçekleştirme, bireysel gelişim, kariyer ve statü gibi motivasyonlarla bireyin toplumsal kimliğinin kurucusu haline gelmiştir. Çalışma, günümüz toplumsal yaşamının merkezinde bulunan bir olgudur. Çalışma, ekonomik bir gereklilik ve toplumsal bir görev kabul edilerek egemen politik söylemlerde, yaygın medyada, eğitim kurumlarında hararetle savunularak kutsanır. Ekonomik değer yaratmanın yanında ahlaki değerler de üreterek toplumsallaşmanın kaynağı durumunda bulunduğundan ideolojik bir çimento işlevi de yerine getirmektedir. Çalışmanın uzlaşma ve disipline edici bir aygıt olarak bireyleri, toplumsal ve politik işbirliği tarzlarına entegre edişi, öncelikli olarak ideolojik bir durumdur. İşçi ile yapılan iş sözleşmesi, bir hiyerarşi tesis ederek disipline edilmiş bireyler, idare edilebilir özneler, saygıdeğer vatandaşlar ve sorumlu aile bireyleri de üretir. Kapitalist çalışma ideolojisi, tarihsel süreçte çalışma sürecindeki dönüşümlerine tekabül edecek şekilde, çalışma ilişkilerine içrek olarak şekillenir ve yeniden üretim sürecinde öznelere kılavuzluk ederek onları yönlendirir. Erken kapitalizm dönemindeki üretim sürecinde işçinin kapitaliste itaat etmesi, verilen komutlara uyması beklenirken günümüzde, işletmeler çalışanlarından işi benimseme, işletmeyle özdeşleşme talep edildiği gözlenmektedir. Türkiye örneğine bakılarak kapitalistleşme sürecinde çalışma ilişkilerinin inşası, gelişimi ve günümüzdeki durumuna tekabül eder şekilde işçileşmenin teşviki ve meşrulaştırılmasında kullanılan söylemsel stratejiler tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma ideolojisinin içeriğinin ve kapsamının analizi için sosyo-kültürel ve iktisadi düzlemin ilişkili olarak kavranması elzemdir. Bu tezin amacı somut gerçeklik ile teorik gerçeklik arasındaki ilişkiyi kurarak çalışma ilişkilerin inşası ile ideolojiyi ilişkilendirebilmektir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: İş ideolojileri, Rıza üretimi, Yeniden üretim, Fazla çalışma, İdeolojik strateji
Özet (Çeviri)
Because of it is challenging and laborious process, Labour had been a phenomenon despised for several thousand years. In capitalist society, It has become the founder of the social identity of individuals with motivation like personal development, career and status. Labour is a phenomenon located in the center of social life. Labour is blessed heatedly by assuming an economic necessity and a social mission in political discourse, mainstream media and educational institutions. In addition to economic value creation, it is a source of socialization which produces moral values so that it fulfills an ideological unifying function. It is basically an ideological situation that the integration of individuals to social and political cooperation styles by labour which is a substantially reconciliation and a disciplinary device. The labor agreement with workers establishes a hierarchy thus it creates disciplined individuals, subjects can be managed, respectable citizens and responsible family members. Capitalist ideology of Labour is shaped as intrinsic to working relationships and it directs subjects by guiding them in harmony with its transformation on labour process in the historical process. Workers were expected to obey the capitalists and comply with their commands in the production process during the period of early capitalism. Today on the other hand, it is observed that there is a demand for adoption of business and entrepreneurial identification. This study which examine the Turkey instance, intend to understand the building and development of working relationships in the capitalization process and discursive strategies used for encouragement and legitimization of being worker. Understanding socio-cultural and economic levels in relation is crucial for the analysis of the content and scope of Labour ideology. The aim of this thesis is associating construction of working relationships and ideology by linking concrete reality to theoretical reality. KEYWORDS: Ideologies of work, Constent manufacturing, Reproduction, Overtime, Ideologies Strategy