Zihniyet ve ideoloji kavramları çerçevesinde modern kapitalist devletin analizi
Analysis of the modern capitalist state within the framework of the concepts of mentality and ideology
- Tez No: 544869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Devlet ya da daha geniş bir ifade ile siyasi iktidar, tüm insanlık tarihi boyunca tartışmalı bir konu olmuştur. Siyasi iktidara dair en bilindik inceleme Antik Yunan'da Platon ile başlayarak Yirmi Birinci Yüzyıla kadar gelmiş ve hala devam etmektedir. Geçen süre zarfında siyasi iktidar da pek çok farklı şekle girmiş, Antik Yunan polisi, imparatorluklar, feodal devletçikler, mutlak monarşiler, ulus devlet ve modern kapitalist devlet bunlardan en bilinenleridir. Zikredilen farklı şekillerdeki siyasi iktidarlar ise varlıklarını, kendilerine tabi olanların onayları vesilesiyle devam ettirmiş ve kendilerinin onaylanmadıkları ya da kendilerine rıza gösterilmediğinde farklı bir forma dönüşmüşlerdir. Bu süre zarfında değişmeyen tek şey ise, iktidar sahipleri ile bu iktidara tabi olanlardan müteşekkil iktidar olgusu olmuştur. İktidar olgusunun çift taraflı oluşu, olguya iki yönlü bir yaklaşımı zorunlu kılmaktadır. Zihniyet mefhumu ise Max Weber ve Warner Sombart tarafından özellikle ekonomik yapıda meydana gelen değişimlerin toplum nazarındaki kaynaklarını açıklamak için geliştirilmiştir. Kavramın bu kullanımından hareketle, siyasi iktidar şekillerinin değişiminde bu iktidara tabi olanların nezdinde meydana gelen farklılıkların tespitinde de zihniyet kavramı açıklayıcı olabilir. Bu fikirden hareketle çalışma, modern kapitalist devletin zihniyet çerçevesinde açıklanarak, modern kapitalist devlet şeklinde, modern siyasi iktidarın, tabi olanları nezdindeki meşruiyetinin kaynağına ulaşmayı amaçlamaktadır. Bu yapılırken, değişimin tespiti noktasında referans olarak da Antik Yunan polisine ait zihniyet ile geleneksel Batı Avrupa zihniyeti alınmıştır. Ayrıca, bir olgu olarak modernitenin Batı Avrupa merkezli oluşu ve buradan tüm dünyaya bir amaç olarak ihracı, bu olgunun en saf hali olarak Batı Avrupa'da ortaya çıktığı gerçekliğinden hareketle, temelde bu bölgeye özgü gelişme ve uygulamaları kaynak alınarak hareket edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The state or, more broadly, political power has been a controversial issue throughout all human history. The most well-known study of political power began in ancient Greece with Plato and the came to twenty-first century and still continues. In the course of time, the political power has entered into many different forms, including the ancient Greek police, empires, feudal states, absolute monarchies, nation-state and modern capitalist state. The mentioned political powers in different forms have continued their existence on the basis of the approvals of those who are subject to them, and have turned into a different form when they were not approved or given consent. The only thing that did not change during this period was the owners of power and the power phenomenon composed of those who were subject to this power. Since phenomenon of power is double-sided necessitates a two-way approach to the phenomenon. The notion of mentality was developed by Max Weber and Warner Sombart to explain the sources of the changes especially in the economic structure, in the eyes of society. Based on this use of the concept, the concept of mentality may be illustrative in determining the differences occurring in those who are subject to this power when the forms of political power changed. From this idea forth, the study aims to reach the source of the legitimacy of the modern political power in point of those who were subject to them, by explained within the scope of mentality of the modern capitalist state. In doing so, the traditional Western European mentality and the mentality of the Ancient Greek police was taken as a reference for the determination of change. In addition, as a phenomenon, the fact that modernity is centered on Western Europe and its exportation as a purpose to the whole world has emerged as the purest form of this phenomenon in Western Europe and it has been based on the development and practices of this region.